Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Pirátská politička se místo gratulací dočkala odporných hejtů. Zastat se jí musel Ivan Bartoš

Zuzana Klusová: Politička čelí odpornému sexismu, zastal se jí Ivan Bartoš
Zdroj: Se souhlasem Pirátské strany
Sexismus

Zatímco některé nešvary se v dnešní společnosti daří vymýtit, jiné, jak se zdá, bohužel přetrvávají. Své o tom nyní ví i politička Zuzana Klusová, která byla zvolena na 3. místo pirátské kandidátky do Evropského parlamentu. Kromě gratulací jí ale přišlo i něco, co nejspíš nikdo nečekal. V komentářích na sociální síti X (dříve Twitter) se objevila celá řada odporných komentářů, kvůli kterým se jí musel zastat i samotný předseda Pirátů Ivan Bartoš.

"Gratuluji Zuzaně Klusové ke zvolení na 3. místo pirátské kandidátky do evropských voleb. Zuzka je velká bojovnice, která se léta zabývá životním prostředním a sociálními otázkami v kraji, jenž to historicky neměl jednoduché. Moravskoslezsko," oznámil předseda Pirátů Ivan Bartoš na sociální síti X (dříve Twitter) a připojil společnou fotku se svou zmiňovanou kolegyní. Ta se však kromě gratulací pod příspěvkem dočetla i naprosto odporné věci.

Pod fotkou se totiž vyrojilo velké množství sexistických komentářů a většina z nich naznačuje, nebo i přímo říká, že se Klusová nedostala na kandidátku svými politickými schopnostmi. Přitom zmíněná členka Pirátů se dlouhé roky zaměřuje na pomoc lidem, je členkou vedení spolku S.O.S. Karviná a mimo jiné pracuje jako sociální pracovnice s romskými dětmi. Zároveň se stíhá věnovat i politice, od roku 2018 do roku 2022 působila v zastupitelstvu Karviné. Zkušeností má tedy víc než dost.

Odporné komentáře

To ale někteří jedinci nezohledňují. "Myslím, že je všem jasné, proč se tato paní dostala na kandidátce Pirátů tak vysoko," napsal jeden z uživatelů na sociální síti X. Podobných komentářů se tam vyrojila celá řada. "A kdo z Pirátů ji už ohnul přes stůl? Že by váš ředitel kabinetu? Nebo Ferjenčík? Ten vlastně ne, toho klátí Michálek," zněl jeden z odporných komentářů.

Klusová se ale nedala a bránila se. "Mám 19 let jednoho muže, dítě a žiju v Karviné. Byla bych vděčná, kdybyste si podobné nevkusné řeči nechal od cesty. Pak se divíte, že ženy nejdou do politiky, většina z nás není po 10 letech politické práce zvědavá na tyhle řeči," trefně poukázala na stále přetrvávající problém, který se ze společnosti nedaří vymýtit.

Bartoš se kolegyně zastal

I proto se jí zastal samotný Bartoš. "Ten nechutný sexismus, který se objevil v komentářích na adresu Zuzky Klusové, jen potvrzuje, že proti němu stále musíme bojovat. Za kompetentnost a poctivost Zuzky bych dal ruku do ohně. Jsem si jistý, že když jí její odhodlání vydrželo přes dlouholetý aktivismus a provází ji v její tvrdé práci v nesmírně náročném Moravskoslezském kraji, neotráví ji ani hrstka ubohostí ze sociálních sítí," vzkázal šéf Pirátů.

Kauzy si všimla i novinářka Lucie Stuchlíková, která si také neodpustila sarkastický komentář vůči sexistickým poznámkám. "Ta je hnusná a tlustá, kdo se na to má koukat, cpe se do politiky, protože jinak by o ni nikdo nezavadil. Ježíš, ta je hezká, prsa má, ta se na tu kandidátku určitě proprcala!" napsala Stuchlíková a narážela tím na to, s čím se ženy v politice musí i nadále potýkat, přestože žijeme ve 21. století.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy