Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Petr Pavel zrušil policejní kontroly na Pražském hradě: Chyba, kritizuje Andor Šándor

Prezident
Zdroj: Se souhlasem Zuzana Bönisch, herminapress, profimedia / koláž eXtra.cz
+ Dalších 5 fotografií
KRITIKA

Prezident Petr Pavel (61) splnil svůj předvolební slib, když dotlačil policii k tomu, aby zrušila bezpečnostní kontroly u vstupů na Pražský hrad. Ten je teď skoro bez problémů volně přístupný, zůstaly jen náhodné namátkové kontroly. Podle vyjádření bezpečnostního analytika Andora Šándora pro eXtra.cz to ale není dobře.

Andor Šándor: Pražský hrad měl zůstat pod ochranou

Na Pražském hradě byly zrušeny bezpečnostní policejní kontroly u vstupů do areálu, nahradily je namátkové kontroly. Někteří analytici to kvitují s tím, že soustředění stovek lidí ve frontě bylo paradoxně vyšší bezpečnostní riziko.

S tím ale bezpečnostní expert Andor Šándor nesouhlasí.

„Skupiny osob, které se takto shlukují, samozřejmě mohou být cílem útoku. Abychom ale řekli, že něco nebudeme chránit, protože se u vstupů tvoří davy, tak nemusíme mít žádné kontroly na koncertech, olympijských hrách, nikde. Tento argument neberu,“ uvedl pro eXtra.cz.

„Nejnavštěvovanější památka České republiky je paradoxně zároveň sídlem hlavy státu. Mít bezpečné místo hlavy státu a zároveň takto otevřenou nejnavštěvovanější památku mi z hlediska bezpečnosti nepřijde smysluplné. Nedá se to zajistit tak, aby byla památka zcela volně přístupná a aby zároveň kancelář prezidenta republiky a hlava státu byly dostatečně chráněny,“ domnívá se Šándor.

Petr Pavel udělal chybu?

„Podívejte se na příklady v zahraničí. Elysejský palác, sídlo francouzského prezidenta, je zavřené. Bílý dům: občas otevřen, ale jen pro někoho, po kontrolách. Buckinghamský palác: občas v létě přístupný, kdy tam panovník není. A jen proto, aby se financovala oprava nemovitostí,“ připomíná.

„Nepřijde mi to proto úplně rozumné rozhodnutí prezidenta Petra Pavla. Samozřejmě, mají i další technické prostředky, například kamerové systémy, ale kontroly měly podle mého názoru zůstat,“ dodal pro eXtra.cz Andor Šándor.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy