Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Petr Pavel vyměnil oblek za montérky a sfáral do Dolu Darkov: Podmínky jsou tu luxusní, pochvaloval si

Vysmátý prezident Petr Pavel.
Zdroj: Se souhlasem ČT24
+ Dalších 6 fotografií
Důl

Prezident Petr Pavel (61) zahájil v Dole Darkov v Karviné druhý den své návštěvy Moravskoslezského kraje. Sfáral do desátého patra šachty 900 metrů pod povrch. Podle ČTK je Pavel prvním prezidentem po třiceti letech, který sfáral do některého z dolů v Ostravsko-karvinském revíru. Prezident strávil v dole zhruba dvě hodiny.

Prezident Petr Pavel pokračuje ve své cestě, tentokrát se vydal do Dolu Darkov. V něm strávil asi dvě hodiny, jak informoval Blesk. „Vítaná příležitost, jak se aspoň trošku podívat na práci, kterou havíři dělali dlouhé roky. Je to i smutná příležitost, protože tu byli zvyklí dělat desítky let a teď to tu uzavírají,“ nechal se slyšet Pavel.

Pavel se s doprovodem podíval do desátého patra, které se nachází 900 metrů pod povrchem. V černouhelném dole byla ukončena těžba předloni v únoru a nyní v něm pracují zhruba tři stovky lidí. Poté byl důl převeden na státní podnik Diamo, který má na starosti zahlazování následků hornické činnosti a zajišťuje i útlum těžby uhlí na Karvinsku, jak informuje ČTK.

První český prezident v dole

Pavel uvedl, že podmínky v dole jsou podle něj „z hlediska bezpečnosti práce luxusní“. Prezident se podíval i na to, jak probíhají uzavírací práce. Pavel je prvním českým prezidentem, který v dole byl. Před ním v Dole Paskov fáral v lednu 1990 Václav Havel.

Po návštěvě dolu se prezident setkal s primátorem Karviné Janem Wolfem (ČSSD). Právě Karvinsko je okresem s nejvyšší nezaměstnaností nejen v kraji, ale také v celé zemi. Podíl nezaměstnaných tam v únoru činil 8,4 procenta. Prezident svou první tuzemskou návštěvu po inauguraci zahájil v úterý na krajském úřadu, kde se setkal spolu se svou ženou Evou s hejtmanem Ivem Vondrákem (dříve ANO).

Související články

Další články

Nejnovější kauzy