Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 MS v hokeji 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Petr Pavel s Putinem na hrudi i spiknutí proti Babišovi. Největší dezinformace prezidentských voleb

Kandidáti na prezidenta 2023: Petra Pavla i Babiše zavalily dezinformace
Zdroj: Profimedia.cz / koláž eXtra.cz
+ Další 2 fotografie
Dezinformace

Jak se blíží prezidentské volby, kolem mnoha kandidátů se vyrojilo množství dezinformací, které se snaží je v následujícím prvním kole znevýhodnit. Informace jsou často na první pohled přitažené za vlasy, přesto se ale šíří rychlostí světla hlavně po sociálních sítích, jak upozorňuje například portál Demagog. Pojďme se společně podívat na ty nejčastější.

Pravidlo přímé úměry platí i v politice. Čím déle před volbami ohlásíte svou kandidaturu, tím více se voličům pokusí vaší kandidaturu znechutit. Své by o tom mohl vyprávět Petr Pavel, který budí velké kontroverze i bez dezinformací. Minulost komunistického rozvědčíka je pro mnoho lidí nestravitelná i tak, zvlášť když se ještě Pavlův příběh okoření lží.


Petr Pavel a putinovská trička

Vypadalo to jako obří skandál, nakonec se ale ukázalo, že jde o naprosto amatérský podvrh, který bez jakéhokoli přemýšlení sdílel i Radek Vondráček z ANO. Šlo o fotografii, která zachycovala generála Pavla v obležení dvou lidí, kteří mají na tričkách portréty Vladimira Putina. Jde o tak špatnou fotomontáž, že odhalit ji nemá problém ani běžný člověk. Radku Vondráčkovi se to nepodařilo a rovnou si vše vyvěsil na svůj twitterový účet. Pak se musel omlouvat s tím, že na internetu už to bylo dlouho, tak to musí být pravda.


Všichni proti Babišovi

Další z dezinformací, která obíhá mezi lidmi, říká, že se všichni kandidáti na prezidenta hodlají spojit jen proto, aby volby nevyhrál Andrej Babiš. O dezinformaci píše třeba web Demagog.cz. "Jednotliví kandidáti mohou utvořit koalici kandidátů a vstoupit do voleb o hrad jako tým. Hlasy, které jednotliví kandidáti získají, se sečtou a budou porovnány s počtem hlasů, které získají kandidáti, kteří vstoupí do voleb jako jednotlivci. V případě, že koalice kandidátů ve volbách zvítězí větším počtem hlasů, zvolí si pak koalice v tajném hlasování ze svého středu jednoho, který se pak stane prezidentem České republiky," cituje Demagog lživý e-mail, který se jako lavina šířil po schránkách českých uživatelů.

Jde samozřejmě o totální nesmysl, koalice kandidátů na prezidenta je absolutně vyloučená a neexistuje země, která by něco podobného měla.

Chemtrails podle Zítka

Pořádný přešlap má za sebou teď už vyřazený prezdidentský kandidát Pavel Zítko. "Čarování pokračuje brutálním způsobem. Jen debil si myslí, že jsou to kondenzační páry," píše Zítko na Facebooku k fotografii kondenzačních čar, které tvoří letadla na obloze. Lidé zasvěcení do konspiračních teorií už jistě vědí, kam tím tenhle kandidát na českou nejvyšší ústavní funkci míří.

Chemtrails. Evergreen, který je tu snad tak dlouho jako letecká doprava samotná. Jeho zastánci věří, že existuje nadnárodní společenství, které rozhoduje o životech nás všech a jež nás tímto způsobem kropí a kontroluje porodnost populace, šíří přes chemtrails nemoci a podobně.

Vždy se najde někdo, kdo věří

"Ve společnosti se vždy najde pár stovek až tisíců lidí, kteří šíří šílené konspirace a teorie, ať je to pití SAVO na covid-19 nebo chemtrails. Podle našich dat na takové bludy naletí jen pár procent společnosti a jen zlomek z nich se podle toho skutečně řídí. Ale i těch pár, kteří nebezpečným fámám naletí, může skončit s úrazem nebo na ARO," řekl Nikola Hořejš, sociolog a analytik výzkumné společnosti STEM v dřívějším rozhovoru pro eXtra.cz.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy