Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Petr Pavel plní předvolební slib: Bezpečnostní kontroly na Hradě končí

Prezident Petr Pavel.
Zdroj: Se souhlasem Zuzana Bönisch
+ Další 3 fotografie
kontroly

Petr Pavel plní další předvolební slib, a sice zpřístupnit Pražský hrad. Od odpoledne se začala odstraňovat většina bezpečnostních rámů v prostorách Hradu. Končí tak plošné kontroly u vstupů do areálu – místo toho budou namátkové. Na tiskové konferenci záměr oznámil prezident Petr Pavel.

Tuto změnu nám umožnila aktuální analýza bezpečnostní situace, kterou připravila policie, a s jejímiž výsledky jsem se nedávno mohl seznámit. Předcházela tomu řada jednání a rád bych na tomto místě poděkoval panu ministrovi vnitra a panu policejnímu prezidentovi za maximální otevřenost a profesionální spolupráci,“ vysvětlil prezident Petr Pavel na tiskové konferenci.

Odstraňování rámů, kterými dosud všichni návštěvníci museli projít, začalo podle zpravodaje ČTK v poledne u vstupu z Hradčanského náměstí. U vstupu od Mariánských hradeb u Prašného mostu ještě několik málo minut po 12:00 policisté návštěvníky kontrolovali, poté kontrolní zařízení odnesli bokem a turisty začali volně pouštět. Na místě zůstal jeden rám, kterým někteří návštěvníci i nadále procházeli, jiní policisté pouštěli bez kontroly. U vstupu z ulice Na Opyši byla situace obdobná.

Podle kritiků byla opatření zbytečná

Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) je ideálním řešením kompromis v podobě namátkových kontrol. Policejní prezident Martin Vondrášek uvedl, že u každého vstupu bude z praktických důvodů ponechán jeden rám. Policie si podle něj zázemí chce nechat na všech vstupech, protože nelze nikdy vyloučit změnu bezpečnostní situace.

Podle Vondráška bude na Pražský hrad možné přijít stejnými vstupy jako dosud. Tři hlavní vstupy vedou z Hradčanského náměstí přes čtvrté hradní nádvoří, z Mariánských hradeb přes Prašný most a z ulice Na Opyši. V době otevření Jeleního příkopu a Královských zahrad lze vstoupit ze zahrad na Prašný most a z Jeleního příkopu k Pacassiho bráně.

Otevření Hradu nevnímám pouze jako usnadnění vstupu na Hrad, ale také otevření pro řadu kulturních a jiných akcí. S architektem Josefem Pleskotem budeme společně připravovat projekt kulturního a společenského otevření Hradu, který by Hrad ještě více přiblížil lidem tak, aby nebyl uzavřenou doménou úředníků, kde lidé nejsou vítáni, ale aby byl místem, které žije a na které mohou lidé chodit na různé akce,“ doplnil prezident Pavel.

Pavlův tým také provedl revizi projektu, který by umožnil komplexně pojmout ochranu Hradu. Půjde například o nové pojetí zabezpečení vjezdů, takzvané ježky by mohly nahradit výsuvné sloupky. V horizontu zhruba měsíce až dvou by mohl Hrad spustit výběrové řízení na dodavatele.

Kontroly na vstupech do areálu Pražského hradu byly zavedeny v roce 2016. Podle kritiků byla opatření zbytečná. Hrad je tehdy hájil potřebou zajistit bezpečí turistů. O zrušení kontrol se začalo mluvit před více než rokem, situace se změnila s ruskou agresí na Ukrajině.

Prezident bude přes týden bydlet v Lumbeho vile

Policejní prezident Vondrášek řekl, že loni na jaře byl připravený plán na přechod k namátkovým kontrolám, přišla ale ruská vojenská invaze na Ukrajinu. „Nikdo z bezpečnostní komunity nevěděl, co tato věc přinese,“ vysvětlil. Při dalším periodickém hodnocení bezpečnostních rizik loni na podzim pak nebylo podle něho možné opatření zrušit kvůli nelegální migraci, českému předsednictví v Radě EU, blížícímu se adventnímu období a prezidentským volbám.

Nyní tato bezpečnostní rizika odpadla, takže se policie přiklonila ke kompletním kontrolám všech vozů, namátkovým kontrolám návštěvníků a efektivnějšímu využívání kamerového systému. Na všech nádvořích Hradu pak budou preventivní hlídky, dodal Vondrášek. Rakušan přislíbil spolupráci na projektu, který má vést k odstranění fyzických zátarasů pro vozidla v nynější podobě.

Ze současných i minulých zaměstnanců Kanceláře prezidenta republiky není nikdo, kdo by změnu v postoji policie nepřivítal. O zrušení, nebo aspoň úpravu kontrol v namátkové, jsme usilovali dlouhou dobu. Dokonce se na krátký čas podařilo změnu i prosadit, dokud nebyly na základě požadavku Policie ČR obnoveny kontroly plošné. Doufejme, že jednou bude Hrad průchozí bez jakýchkoliv bariér,“ napsal ČTK Jan Novák, který byl hradním bezpečnostním ředitelem v době zavedení kontrol.

Co se týče lánského zámku, kde pobýval bývalý prezident Miloš Zeman, změnil se charakter objektu, neboť už není využíván jako trvalá rezidence hlavy státu, řekl Vondrášek. Bezpečnost zajišťuje Hradní stráž, policie bude přijímat standardní opatření při státních návštěvách a dalších oficiálních akcích. Pavel chce zámek i lánskou oboru více otevřít veřejnosti a akcím.

Prezident také potvrdil, že přes týden bude s manželkou Evou pobývat v Lumbeho vile. Nutné jsou drobné úpravy, následně se nastěhují. Ve vile podle něj nejsou potřeba úpravy bezpečnostního typu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy