Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Fico se drsně navezl do Pavla. Za kritiku od českého prezidenta poslal jasný vzkaz

Robert Fico vs. Petr Pavel: Český prezident obvinil slovenského politika z šíření ruské propagandy
Zdroj: Profimedia.cz / eXtra.cz - Renata Bušková
+ Další 3 fotografie

Žhavý kandidát na slovenského premiéra Robert Fico se na Facebooku pustil do Petra Pavla. Bývalému předsedovi vlády vadí to, že český prezident na návštěvě Spojených států prohlásil, že Fico hlásá názory velmi podobné ruské propagandě a že jeho případné vítězství ve volbách by mohlo zhoršit současné přátelské česko-slovenské vztahy. Pavel podle Fica neoprávněně zasahuje do volební kampaně našich sousedů. Když ho ale z Česka na sociálních sítích podpořil Václav Klaus, Jiří Paroubek a Jana Zwyrtek Hamplová, Fico se žádným "vměšováním" problém neměl.

Návrat Roberta Fica do čela slovenské vlády by podle Petra Pavla mohl mít dopad na vztahy mezi Prahou a Bratislavou. "To by jistě v případě jeho zvolení a získání důvěry do určité míry narušilo i vztahy mezi námi, protože bychom se na některé zásadní věci dívali jinak," řekl Pavel při své návštěvě New Yorku minulý týden. Dodal, že některé Ficovy názory se spíše podobají ruské propagandě. Bývalý a možná budoucí slovenský premiér na jeho slova zareagoval poměrně ostře.

Fico ve svém videu, které adresuje právě českému prezidentovi, kritizuje to, že hlava státu předpovídá zhoršení dobrých vztahů jen proto, že má někdo jiné názory než většinové obyvatelstvo. "Není zhoršení vzájemných vztahů, kterým strašíte slovenského voliče kvůli našim jiným názorům, příliš velkým rizikem? Není to obrovskou cenou za malou službu, kterou děláte prezidentce Zuzaně Čaputové?" ptá se Fico. Zároveň dodal, že se Pavel nemá vměšovat do slovenských voleb.

Kontroverzní politik však čelí kritice za svou agresivní kampaň, kdy lidi doslova štval proti prezidentce Čaputové a mimo jiné třeba prohlásil, že si Čaputová chodí pro instrukce na americkou ambasádu. V reakci na to dostala prezidentka mnoho výhrůžek a oznámila, že znovu kandidovat již nebude.

Fico nepodpoří Ukrajinu

Fico považuje za jablko sváru válku na Ukrajině. "Jsem proti dalšímu vyzbrojování Ukrajiny, protože prodlužování konfliktu vede jen ke zbytečným a obrovským ztrátám na lidských životech," řekl a vyzval k okamžitému zastavení bojů a jednání o příměří. Zmínil také odlišné hodnocení účinnosti západních sankcí proti Rusku či role, kterou mají ve válce Spojené státy.

Fica v minulém týdnu podpořili jeho bývalí političtí současníci z Česka. Dopis mu napsal třeba Václav Klaus, Miloš Zeman, s několikadenním zpožděním mu také své sympatie vyjádřila známá senátorka Jana Zwyrtek Hamplová, která má blízko k české proruské scéně.

Fico Pavla kritizoval už dříve

Není to poprvé, kdy se tihle dva politici střetli. "Pan západní generál přesně ukázal, co a kdo je. Velmi jasně to ukázal za dva dny. Nevěděl, komu má telefonovat, a hned vyhlásil, že Ukrajina patří do NATO. Takže dnes již nikdo nemůže pochybovat o tom, kdo za ním je, kdo ho tlačil dopředu a jak ho vymysleli. K rozhodnutí České republice gratuluji, ale my už přesně víme, jakou zahraniční politiku bude tlačit český prezident," uvedl Robert Fico na tiskové konferenci Národní rady Slovenské republiky letos v únoru.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy