Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Petr Pavel obnovil Havlovu tradici: Prince Edwarda vzal do hospody na pivo

Petr Pavel vyrazil na pivo s princem Edwardem
Zdroj: Se souhlasem Petra Pavla
+ Další fotografie
setkání

Princ Edward se při návštěvě Prahy setkal s Petrem Pavlem. A jak se nejlépe seznámit? No přeci u piva! Prezident si tak s bratrem krále Karla III. vyrazil do jedné z pražských hospod, kde si společně dopřáli zlatavý mok. Pavel se setkáním pochlubil na svých sociálních sítích. 

Byl to v minulosti Václav Havel, kdo jako první prezident po revoluci s oblibou praktikoval setkání s významnými osobnostmi u piva. Dodnes jsou známé snímky někdejšího prezidenta, jak si vychutnává jedno chlazené s Billem Clintonem, Madeleine Albrightovou nebo třeba se členy kapely Rolling Stones. A jak se zdá, nyní na tuto dávno zašlou tradici navázal Petr Pavel.

Prezident tak učinil během setkání s princem Edwardem, který dnes dorazil na návštěvu Prahy. S bratrem krále Karla III. si vyrazili do jednoho z pražských podniků, kde si dopřáli tradiční český alkoholický nápoj. Zatímco Pavel si dal pořádného šnyta, Edward byl o něco zdrženlivější dal si jen malé pivo, jak je patrné z fotografie, kterou prezident sdílel na svých sociálních sítích.

V Praze bude do čtvrtka

Britský princ do Prahy na britské velvyslanectví dorazil autem z Německa v úterý odpoledne kolem 16:00. Fotografii z příjezdu sdílel na svém twitteru britský velvyslanec v ČR Matthew Field. Středobodem jeho návštěvy bude Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE) určená studentům mezi 14 a 24 lety, navštíví ale také obec Vestec u Prahy a pokloní se u Národního památníku hrdinů heydrichiády v Praze. V Česku pobude do čtvrtka.

Bratr britského krále Karla III. zdědil titul vévody z Edinburghu po svém zesnulém otci princi Philipovi, který program DofE založil. V Česku jej plní každoročně kolem 7000 studentů. Setkání s některými z nich na britské ambasádě je jedním z prvních bodů Edwardova programu v Praze. Při příjezdu britského prince kromě velvyslance Fielda přivítal i výkonný ředitel DofE v Česku Tomáš Vokáč.

Program DofE v Česku funguje od roku 1995, nyní na více než 320 školách. Každý jeho účastník si vytyčí cíle, kterých chce dosáhnout v dobrovolnických, pohybových či dovednostních aktivitách, a ty následně plní po dobu šesti, 12 nebo 18 měsíců. Čím déle program studenti plní, tím vyšší na konci dostanou ocenění. Zlatou medaili obdrží z rukou prince Edwarda ve středu 42 Čechů, kteří úspěšně dokončili zlatý program DofE.

V plánu má zasadit strom

Kromě akcí souvisejících s projekty pro mladé a setkání s Pavlem Edward navštíví Vestec a ve zhruba třítisícové obci zasadí strom v Aleji prince Philipa, jež vznikla loni k příležitosti nedožitých 100. narozenin manžela Alžběty II.

Návštěvu ve čtvrtek zakončí položením věnce u Národního památníku hrdinů heydrichiády u kostela svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. V tomto pravoslavném chrámu se po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v roce 1942 skrývali a po boji s nacistickou přesilou později zemřeli českoslovenští parašutisté vycvičení v Británii.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy