Trendy
válka na Ukrajině Extrémní proměny Survivor 2025 MS v hokeji 2025

Petr Pavel hájil Ukrajinu, lidé nespokojeně pokřikovali: Výročí konce války OBRAZEM

+ Dalších 36 fotografií

Na pražském památníku na Vítkově se ve čtvrtek sešli ústavní činitelé včetně prezidenta Petra Pavla, šéfky Sněmovny Markéty Pekarové Adamové či předsedy Senátu Miloše Vystrčila, aby uctili 80. výročí konce druhé světové války. Prezident připomněl, že druhá světová válka byla zatím nejhorším konfliktem v dějinách. Pietní akci narušily i protesty. Na místě byla i redakce eXtra.cz.

Prezident Petr Pavel, premiér Petr Fiala (ODS) a další politici si společně s představiteli armády připomněli na pražském Vítkově 80. výročí konce druhé světové války. Slavnostní nástup zahájila česká hymna, následně politici na dvoře národního památníku položili věnce připomínající válečné padlé. Prezident při ceremoniálu vystoupil s projevem. Na místě byla rovněž redakce eXtra.cz.

Vzpomínkový akt narušily protesty

Kromě prezidenta a premiéra se vzpomínkového ceremoniálu účastní předsedové obou komor Parlamentu ČR Miloš Vystrčil (ODS) a Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), ministryně obrany Jana Černochová (ODS) či náčelník generálního štábu Armády ČR Karel Řehka.

Přišli také veteráni, zástupci veteránských spolků či sokolové. Historické události si přišly připomenout desítky lidí, podle zpravodaje ČTK na místě jeden z diváků ještě před zahájením ceremoniálu zkolaboval.

Událost narušili rovněž protestující s transparenty a fotkami na podporu Palestiny. Jeden z protestujících křičel, že politici podporují genocidu v Gaze. I během projevu prezidenta republiky panoval neklid a lidé během něj nespokojeně pokřikovali.

Doporučené video: pokřikování během projevu Petra Pavla na Vítkově


Petr Pavel zmínil Ukrajinu

Prezident uvedl, že je správné, že se Česko staví za práva Ukrajiny napadené Ruskem. Totéž se podle něj očekávalo od spojenců v roce 1938, když Československo čelilo agresivním územním požadavkům nacistického Německa.

Pavel také zdůraznil, že si všichni padlí v boji proti nacismu zaslouží respekt, zároveň ale je třeba připomínat, že země osvobozené Sovětským svazem se dostaly pod vliv jiného autoritářského režimu. Ocenil také nasazení Čechů do boje proti nacismu.

Podle Pavla je důležité připomínat si události druhé světové války, aby se lidstvo poučilo z minulosti. Řekl, že některé elementy, které vedly ke vzniku války, lze pozorovat i dnes. „Vidíme, že nedaleko od nás znovu probíhá agresivní válka proti suverénní zemi ve jménu idejí, které jsou srozumitelné jenom agresorovi,“ poukázal na ruskou agresi vůči Ukrajině.

Prezident připomněl, že druhá světová válka byla zatím nejhorším konfliktem v dějinách, který přinesl miliony padlých a obrovské materiální škody. Respekt si podle něj zaslouží všichni, kdo bojovali proti nacistickému Německu, ať na západní, nebo východní frontě, nebo v domácím odboji. „Zasloužili se o to, aby zrůdný režim nacistického Německa a fašistické Itálie byl v Evropě poražen,“ řekl.

Zároveň je ale podle něj třeba vnímat rozdíl v poválečném vývoji evropských zemí osvobozených západními spojenci a Sovětským svazem. Země osvobozené Spojenými státy, Británií a Francií podle něj dostaly možnost rozvíjet se ve svobodných a demokratických podmínkách. „Druhá část Evropy, osvobozená od fašismu sovětskou armádou, se dostala pod vliv autoritativního režimu jiného druhu,“ zdůraznil Pavel.

Pavel se také ohradil proti tomu, že Československo proti nacismu nebojovalo, podle něj je to mýtus. Připomněl, že před postoupením pohraničí Německu vojáci doporučovali bránit se a veřejnost se mobilizovala. Češi a Slováci se následně zapojili do boje proti Německu v zahraničních armádách. „Když se podíváme na počet obětí v poměru k počtu obyvatel, myslím si, že se nemáme za co stydět,“ řekl prezident.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy