Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Petr má zlomenou páteř a bojuje u soudů za svou smrt: Není jiné východisko, říká

Petr Bartheldi má zdravotní problémy.
Zdroj: eXtra.cz/Pavel Dvořák
Předchozí Další
+ Další 3 fotografie
příběh

Petr Bartheldi má cíl, kterého se nevzdává. Po dopravní nehodě má zlomeninu v páteři, která se mu může kdykoliv zhoršit tak, že bude upoután na invalidní vozík. Zároveň z nízkého důchodu nemá na drahé rehabilitace a lázně, a navíc musí vyjít se životním minimem. Kvůli tomu bojuje za možnost eutanazie, přičemž na začátku května podal stížnost k Ústavnímu soudu. "Není to jen kvůli mně, chci, aby lidé měli možnost se svobodně rozhodnout, že takto žít už nechtějí," říká v rozhovoru pro eXtra.cz.

V roce 1996 pardubický hokejista zavinil dopravní nehodu. Její obětí byl právě Petr Bartheldi, přičemž peníze od pojišťovny mu po soudních tahanicích vyplatili až po devíti letech.

To nejhorší však mělo teprve přijít. Po jiné nehodě, kdy ho v roce 2020 srazil automobil, když jel na kole, muž zjistil, že má už od prvního incidentu nalomenou páteř. "Místo abych šel na drobnou operaci s páteří, tak mi nyní hrozí, že za rok nebo za dva skončím na vozíku v LDN. Z toho důvodu bojuji pro eutanazii. Není to jen kvůli mně, chci, aby lidé měli možnost se svobodně rozhodnout, že takto už žít nechtějí," vysvětluje pro eXtra.cz muž, který je rozhodnutý svůj boj dotáhnout do konce.

Přitom se snažil se se svým zraněním poprat. "Chodil jsem na rehabilitace, do lázní a do roku 2011 jsem si doplácel každý rok i na léky. Za 28 let jsem snědl kila psychofarmak. Léčit to však příliš nelze," uvádí Bartheldi a svá slova dokládá přiloženou lékařskou zprávou, kde se píše, že nemoc bude progresivně postupovat.

Petr Bartheldi: Už pro mne není žádné východisko

"Pro eutanazii bojuju od roku 2018. Šel jsem nejdřív přes okresní soud, krajský soud, nejvyšší soud. Nyní to došlo k Ústavnímu soudu. Pokud to nevyjde, tak půjdu do Štrasburku," říká Bartheldi.

"Já jsem nikomu nic neudělal a chtěl jsem být jen zdravý. Dokonce mi ukradli kolo jako rehabilitační pomůcku. Mělo hodnotu 10 tisíc korun. Úřad práce mi přiznal 600 Kč," popisuje své těžkosti. Kromě toho bojuje o příspěvek na péči. Nyní totiž žije ze životního minima.

V současné situaci Bartheldimu pomáhají kamarádi. Co se týče právního zastoupení, má advokáty ex offo (přidělené státem, pozn. red.). Snaží se také, aby mu stát přispěl na elektrokolo, díky kterému by se mohl lépe pohybovat.

V žalobě se taktéž domáhá toho, aby pokud stát eutanazii neumožní, mu dal na ni alespoň peníze. Ty by tak mohl využít na cestu do Švýcarska, kde je legální. "Doktoři nevědí, kdy to praskne úplně," říká o svém problému s páteří. Jeho stížnost u Ústavního soudu nyní čeká, jestli se vůbec dostane na projednávání. "Pokud to nedopadne, tak budu dál tlačit na stát," je však rozhodnut Bartheldi.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy