Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 MS v hokeji 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Petr Kramný žádá o obnovu procesu: Povolal nové znalce. Europoslanec Zdechovský přiznal pochybnosti

Petr Kramný je opět u soudu.
Zdroj: se souhlasem TV Nova
+ Další 3 fotografie
kauza

Petr Kramný, který sedí za vraždu manželky a dcery, žádá o obnovu procesu. To, zda bude jeho přání vyslyšeno, bude jasné již ve středu. Obhajoba Kramného si nechala předvolat čtyři nové soudní znalce, jak uvádí server Lidovky.cz. Na stranu odsouzeného se postavil europoslanec Tomáš Zdechovský, který byl za Kramným ve vězení.

Dočká se jeden z nejznámějších odsouzených v Česku obnovy svého procesu, a nebo i další pokus dopadne neúspěšně? Přesně to se dozvíme už ve středu. Soud bude projednávat možnou obnovu soudního řízení s Petrem Kramným, který byl odsouzen k 28 letům vězení za vraždu své ženy a dcery na dovolené v Egyptě. Sám Kramný od počátku vinu popírá.

Kramného obhájkyně: Původní rozhodnutí nemůže obstát

„Jdeme tam se závěrečným návrhem, který obsahuje hodnocení důkazů a všech právních skutečností,“ uvedla pro server Lidovky.cz Kramného obhájkyně Jana Rejžková. Samotný návrh na obnovu řízení projednával soud už na přelomu listopadu a prosince. Obhajoba Kramného si nechala předvolat celkem čtyři soudní znalce.

Ti zpochybnili závěry předchozích znalců, kteří konstatovali, že matka a dcera zemřely po zásahu elektrickým proudem. „Proud musí srdečním svalem procházet delší dobu, musela být delší než minuta,“ řekl například biomechanik Zdeněk Horák. Kramný věří, že právě tyto nové poznatky soud přesvědčí.

„Původní rozhodnutí soudu nemůže obstát, protože obsahovalo skutkové vady. Pak přece nelze, aby zůstal v platnosti rozsudek o tom, že můj klient zavraždil své nejbližší působením elektrického proudu,“ řekla právní zástupkyně.

Zdechovský: Kramného jsem navštívil ve vězení

Kramný přitom získal na svou stranu nečekaného spojence. V jeho nevinu věří europoslanec Tomáš Zdechovský. "Ke kauze Kramný jsem se mnohokrát vyjádřil. Petra Kramného jsem opakovaně navštívil ve vězení a jsem plně seznámen i s obsahem spisu a se všemi posudky, které budou v těchto dnech předloženy u soudu. Jediné, co si v jeho případě přeji, aby si je někdo fakt přečetl," napsal na konci listopadu na svém Twitteru.

Podle svých slov věří nově předvolaným znalcům, kterým podle něj hrozí dokonce zastrašování. "Pokud pět dalších odborníků, kteří jsou kapacitami v oboru, zpochybňuje vraždu elektřinou i přesto, že jim může hrozit stejný konec kariéry jako soudním znalcům Fargašovi a Matlachovi, stojí za to se nad případem skutečně zamyslet. Navíc ve chvíli, kdy pochybností je více," uvedl politik.

Případů, kdy by se v ČR již uzavřený případ znovu otevřel, však mnoho není. Za posledních deset let se tak podle Lidovek.cz stalo pouze u dvou kauz. Žádostí přitom byly stovky. V roce 2021 pak ze šedesáti žádostí na krajských soudech nebyl schválen ani jeden.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy