Trendy
válka na Ukrajině Clash 13 Ano, šéfe! Hell´s Kitchen Česko 2025

Petr Fiala tvrdě o Babišovi: Je nebezpečím pro Česko, tvrdí premiér a hájí ostrou kampaň

+ Dalších 6 fotografií

Ačkoliv oba slaví narozeniny pouhý den od sebe, propast mezi nimi nemůže být větší. Premiér Petr Fiala jako eXtra host otevřeně promluvil o svém vztahu k Andreji Babišovi. Šéfovi hnutí ANO vyčítá, že jedná jen ve vlastním zájmu a ohrožuje budoucnost České republiky. Připomněl i jeho porušené sliby a varoval voliče, že vláda s Babišem je podle něj nereálná.

Premiér Petr Fiala hned v úvodu rozhovoru zdůraznil, že jeho vztah s Andrejem Babišem je čistě politický. „Nepřejeme si ani k narozeninám (Fiala je slaví 1. 9., Babiš o den později, pozn. red.). Je to politický soupeř, ale je to člověk, kterého já považuji za nebezpečí pro budoucnost České republiky,“ řekl. Dodal, že Babiš podle něj sleduje výhradně vlastní zájmy: „Je to člověk, který kašle na lidi a na tuto zemi. To pro mě není partner k politické debatě.“

Ostrá kampaň

Fiala se vrátil i k vlastním pokusům o dialog. Zmínil dvě schůzky – jednu po ruském útoku na Ukrajinu a druhou při českém předsednictví EU. „Andrej Babiš tam slíbil, že nebude vyhlašovat nedůvěru vládě v době předsednictví. To hned porušil dva měsíce po tom, co to slíbil,“ připomněl. Od té doby podle něj Babiš opakovaně odmítl účast na jednáních o klíčových zahraničně-bezpečnostních tématech.

Na otázku, zda je ostrá a kritizovaná kampaň proti Babišovi, Tomio Okamurovi a Kateřině Konečné správnou cestou, odpověděl jasně: „Ta kampaň je zaměřena na budoucnost této země. Říkáme lidem, toto je reálné nebezpečí, a minimálně by nás to posunulo někam na východ, k Maďarsku, Slovensku. A to prostě nechceme.“

Nemožnost vládnout

Podle Fialy je představa, že by Babiše bylo možné „ukočírovat“ ve vládě, naivní. Připomněl příklad sociální demokracie, která po společném vládnutí s hnutím ANO prakticky zmizela ze Sněmovny. „S tímto člověkem se vládnout nedá,“ prohlásil premiér.

Doporučené video: Celý rozhovor s Petrem Fialou:

V rozhovoru se premiér dotkl i ekonomické situace ve střední Evropě. „Ale i vy, co si myslíte, že by se to nedotklo vaší peněženky, tak se mýlíte. Prostě ti lidi v Maďarsku a na Slovensku se nemají tak dobře jako v České republice. A makroekonomická data těchhle zemí jsou úplně jinde než naše,“ řekl.

Doporučené video: Rozhovor s Andrejem Babišem:

Fiala tak poukázal na to, že volby podle něj nejsou jen o politických symbolech, ale také o konkrétní životní úrovni. Jak ale jeho slova voliči přijmou, ukážou až říjnové výsledky.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy