Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Pellegrini žehlí rozpačitou Ficovu návštěvu v Česku. Překvapil slovy o Ukrajině

Peter Pellegrini dorazil za prezidentem Petrem Pavlem na Hrad.
Zdroj: koláž eXtra.cz/profimedia, eXtra/Jiří Masojídek
+ Dalších 10 fotografií
návštěva ze Slovenska

Rozpačité návštěvy od našich slovenských sousedů pokračují. Zatímco Robert Fico před několika dny kritizoval jak své předchůdce, tak některé české čelní představitele, teď to vypadá, že se Peter Pellegrini snaží při setkáních s prezidentem Petrem Pavlem i dalšími vrcholnými politiky některé Ficovy výroky mírnit. Příjezd předsedy slovenské Národní rady na Hrad sledovala z místa redakce eXtra.

Je čtvrtek, těsně před polednem a turisty na Pražském Hradě opět rozhání policejní vozy a diplomatická auta se slovenskými značkami. Z novinářů jsme tu jediní, nečeká tu ani žádné okázalé uvítání, bavorák zastavuje u jedněch z bočních dveří, ze kterých se vynoří ruka jednoho z hradních zaměstnanců. Přijetí podobné jako u Roberta Fica, tentokrát však na Hrad míří předseda parlamentu Peter Pellegrini. A zdá se, že jeho návštěva Česka bude o mnoho pokornější než u ministerského předsedy.

Pomoc Ukrajině nekončí

Ještě, než dorazil Pellegrini za prezidentem Petrem Pavlem, setkal se s předsedou senátu Milošem Vystrčilem i předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou a zdá se, že jeho rétorika třeba směrem k válce na Ukrajině je o poznání umírněnější než u Roberta Fica. Podle ČTK řekl, že Slovensko je připraveno dále pomáhat Ukrajině v boji s Ruskem, jako stát ale už nedisponuje zbrojním materiálem, který by mohlo darovat. Zmínil se ale například o účasti Slovenska na projektech odminování území, na kterých se bojovalo či bojuje.

Na tiskovkách pak bývalý slovenský premiér upozornil na potřebu armádní spolupráce, s čímž souvisí i dnešní návštěva slovenského ministra obrany Roberta Kaliňáka u české ministryně obrany Jany Černochové. Řekl také, že evropské země by měly spolupracovat ve vojenských nákupech. Potvrdil, že po návštěvě Rakouska v příštím týdnu a Bruselu chce postupně navštívit všechny sousední země, včetně Ukrajiny.

Nebe a dudy

Pellegriniho návštěva se odehrává v naprosto jiném duchu než návštěva Roberta Fica, který Česko navštívil v pátek. Na toho čekal před sídlem vlády dokonce hlouček demonstrantů, kdy transparenty posílaly slovenského premiéra "zpět do Ruska". Fico se mimo vrcholných představitelů země setkal třeba i s Andrejem Babišem, exprezidentem Milošem Zemanem či Jindřichem Rajchlem. Celou reportáž si můžete přečíst zde.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy