Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Pellegrini budí zděšení: Je to Putinův trojský kůň, tvrdí vládní politici. Okamura ale jásá

Peter Pellegrini budí zděšení: Je to trojský kůň Vladimira Putina, říkají čeští vládní politici
Zdroj: Profimedia.cz / koláž eXtra.cz
+ Dalších 7 fotografií
slovenský prezident

Slováci si zvolili nového prezidenta a čeští politici reagují velmi rozdílně. S mimořádně ostrou kritikou zvolení Petera Pellegriniho přišli někteří vládní politici, naopak ti opoziční včetně bývalého prezidenta Miloše Zemana neskrývají radost z toho, že vyhrál jejich favorit. Europoslanec TOP 09 Jiří Pospíšil na síti X dokonce Slovensko vedle Maďarska označil za možného dalšího Putinova trojského koně v Evropě.

Pellegrini ve volbách získal téměř 1,4 milionu hlasů. Označil to za satisfakci za vše, co ho během kampaně potkalo. Vláda se nemusí obávat, že z prezidentského paláce vznikne centrum, které vládě bude škodit, uvedl Pellegrini. Jeho soupeř, kariérní diplomat Ivan Korčok podporovaný opozicí, obdržel asi 1,23 milionu hlasů, píše ČTK.

Z oficiálních vládních míst zazněly povinné gratulace. "Gratuluji Peteru Pellegrinimu k vítězství v prezidentských volbách. Věřím, že budeme nadále co nejlépe rozvíjet výborné a hluboké vztahy mezi Českou republikou a Slovenskem," napsal si na sociální síť X premiér Petr Fiala. V podobném duchu se vyjádřila i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "Chci zároveň ocenit jeho protikandidáta Ivana Korčoka, který vedl slušnou, férovou a transparentní kampaň, postavenou na pozitivní nabídce," doplnila pro ČTK. Svému budoucímu protějšku blahopřál i prezident Petr Pavel.

Přiblížili se Rusku

Další zástupci vládních stran však už tak optimističtí nebyli. "Volby bohužel potvrdily, že Slovensko se postupně stává dalším trojským koněm Putina v EU a následuje tak cestu Maďarska. Je mi moc líto všech těch Slováků, kteří dnes chtěli jít jinou cestou, cestou demokracie a svobody," napsal si na X Jiří Pospíšil, europoslanec za TOP 09.

Podobně se vyjádřila i Miroslava Němcová z ODS. "Na Slovensku je zvoleno. Nevěřím, že se Pellegrini dokáže oddělit od politiky Fica, jehož tento výsledek posílil. Přijdou ještě ostřejší útoky na justiční soustavu, veřejnoprávní média. Budeme se divit. A Rusko bude intenzivněji pokračovat v destabilizaci části zemí EU, i u nás," zveřejnila na svém profilu tamtéž.

Radost z opozice

Zvolení Pellegriniho naopak přivítali opoziční politici. Andrej Babiš, který kandidáta podporoval už před volbami, neskrýval radost. "Gratuluji celému Slovensku ke zvolení Petera Pellegriniho prezidentem! Slováci si vybrali dobře, budou mít hrdého prezidenta, který vždy bude ve světě hájit jejich zájmy a bude stát za všemi občany," uvedl Babiš.

Lepší volbou pro Slováky byl Pellegrini i podle Tomia Okamury. "Podporuje úzkou spolupráci v rámci V4, hájí právo veta v EU, zdůrazňuje národní suverenitu a také potřebu vlastní národní suverénní zahraniční politiky," doplnil. Spokojený je rovněž bývalý prezident Miloš Zeman.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy