Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Pekarová, Pavel a Babiš pod drobnohledem: Jazykový odborník zhodnotil jejich mluvu

Karel Oliva: Expert na češtinu zhodnotil Markétu Pekarovou Adamovou i Andreje Babiše
Zdroj: Profimedia.cz / koláž eXtra.cz
+ Další 2 fotografie
řeč politiků

Naši politici na tom s rodným jazykem nejsou vůbec špatně. Alespoň to tvrdí známý český jazykovědec Karel Oliva, bývalý ředitel Ústavu pro jazyk český, který byl hostem talkshow 7 pádů Honzy Dědka. Jak dopadly naše politické špičky v hodnocení jejich slovního projevu? Jaký největší prohřešek trápí třeba jak prezidenta Petra Pavla, tak premiéra Petra Fialu? 

Karel Oliva je známý český jazykový vědec, který celých třináct let vedl Ústav pro jazyk český, nepohodl se ale s vedením a po odchodu z ředitelské funkce jej vedení, které ho podle zákulisních informací nemělo příliš v lásce, odmítlo zaměstnat na jakékoliv pozici. Tehdy o jeho odchodu psal například i server Aktuálně. Oliva, který je mimo jiné třeba autorem kontroly pravopisu v legendárních produktech Microsoft Office, se tak začal objevovat i v nevědeckých pořadech.

S Janem Rosákem tak natočil například pořad Slovo nad zlato, kde se hojně zasazoval o popularizaci jazykovědy a zvládání ne zrovna snadných češtinářských problémů. Je také spoluautorem pořadu Uzlíky na jazyku, který vycházel na platformě Stream. V populární talkshow 7 pádů Honzy Dědka ale hlavně hodnotil jazykové vystupování politiků.

Petr Pavel mluví na jedničku

Musím pochválit, a mluvím jen o formální stránce jazyka, nehodnotím obsahy, pana premiéra a současného pana prezidenta. Ti jsou skoro vzorní. Ti by měli jedničku s malým zamhouřením oka, protože často říkají ,abysme‘ místo ,abychom‘. Ale myslím si, že až přijde příští reforma češtiny, měli bychom zavést abysme nebo aby jsme,“ řekl moderátorovi Honzovi Dědkovi jazykovědec Oliva.

Jedna mínus by ještě mohl mít, a zdůrazňuji, že mluvím jen o formě, Tomio Okamura. Ten má navíc dar jistého charismatu, kterým umí strhnout své publikum. Ještě paní Pekarová Adamová mluví dobře. Docela dobře ještě mluvil Miroslav Kalousek. Pak už to začíná klesat a klesat, až to končí u těch Slováků,“ naznačil Oliva, že například expremiér a bývalý kandidát na prezidenta Andrej Babiš by v jeho hodnocení neskončil úplně dobře. 

Pořad 7 pádů Honzy Dědka můžete sledovat vždy v úterý v 21:35 na Primě

Související články

Další články

Nejnovější kauzy