Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023

Pekarová Adamová čelí stovkám nenávistných zpráv měsíčně: Po pisatelích jde policie

Předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.
Zdroj: Extra.cz/Martin Procházka
+ Dalších 6 fotografií
Nenávistné dopisy

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová zveřejnila na sociální síti obludný výhrůžný e-mail, ve kterém jí anonym vyhrožoval smrtí. A dodala, že chápe znechucení Zuzany Čaputové, slovenské prezidentky, která se o úřad radši podruhé neutká. Pekarová Adamová se ze strany veřejnosti dočkala především slov podpory. Nenávistných dopisů přitom politička dostává stovky měsíčně, potvrdil redakci eXtra.cz její tiskový mluvčí.

E-mail, který Pekarová Adamová zveřejnila na svém Twitteru a o němž jsme informovali zde, obsahoval výhrůžku popravou zastřelením a řadu urážek nejhrubšího zrna. Zmiňuje rovněž ministra vnitra Víta Rakušana, ministryni obrany Janu Černochovou nebo prezidenta republiky Petra Pavla a posílá je na Ukrajinu. Předsedkyně sněmovny sdělila, že anonymní zprávu šetří policie ČR.

Diskutující pod příspěvkem pak zločinný text odsoudili, stejně jako jeho úroveň, a Pekarová Adamová se dočkala pochopení. V menší míře ovšem někteří frustrovaný výplod považovali za pochopitelnou reakci na dlouhodobé vládní kroky a komunikaci. Na rozsah problému nenávistné korespondence, které Pekarová Adamová a další političky musí čelit, jsme se ptali tiskového mluvčího předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Martina Churavého.

Desítky zpráv denně

Martin Churavý naší redakci prozradil konkrétní počty nenávistných dopisů, které lidé zpravidla anonymně Pekarové Adamové zasílají. Ta vulgárních zpráv prý dostává vyšší desítky denně, z toho tak deset e-mailů a vzácněji i nějaký fyzický dopis. „Ale je třeba rozlišovat mezi těmi, které jsou vulgární a těmi, které jsou už vysloveně výhrůžné. Těch je pořád méně,“ zhodnocuje mluvčí. „Dokázali jsme to vyčíslit v průměru tak na jednu výhrůžnou zprávu za den, ale určitě to není náhoda, že vyšší frekvence takovýchto výhrůžných i vulgárních zpráv dostává paní předsedkyně v dobách, kdy je proti ní konkrétně vedená nějaká nenávistná antikampaň opozice.

Na dotaz, zdali je zmiňovaný e-mail, který předsedkyně zveřejnila, v záplavě jiných zásadně odlišný, Churavý konstatuje, že bohužel nikoliv. Policie dle něj musí řešit více takových případů.

Kolegyně mají podobnou zkušenost

Otřesnou zkušenost s nenávistnými anonymy má za sebou i poslankyně Olga Richterová, která u soudu vyhrála nad iniciátorkou nenávistné kampaně proti její osobě, proruskou dezinformátorkou Nelou Lískovou. Na dotaz, zdali spolu obě ženy problém konzultovaly, Churavý přitakal. „Ano, myslím, že neformálně se o tom spolu bavily. Byl jsem i přítomen rozhovoru, kdy se shodly, že autoři těchto zpráv si pletou je navzájem, takže něco, za co kritizují paní předsedkyni sněmovny, řekla paní Olga Richrová, anebo naopak,“ poukazuje mluvčí na zajímavost.

Skutečně výhrůžné případy, které překračují obvyklou mez emočně zabarveného názoru, pak dlouhodobě řešívá policie, říká mluvčí. Dodává, že už došlo i k odsouzení několika takovýchto autorů, kteří se snažili Pekarovou Adamovou zastrašit. „Došlo k jejich vysledování, ke zjištění, kdo to je, protože oni tak zpravidla činí pod domnělou maskou nějaké anonymity na těch sociálních sítích. Ale pro policii je to dohledatelné, kdo je autorem skutečným,“ poskytuje varování dalším hrdinům. Postihy pak byly zpravidla veřejně prospěšné práce a omluva.

Martina Churavého jsme se také ptali, jestli má pocit, že političky čelí většímu množství takovýchto útoků v porovnání s jejich mužskými kolegy. Bez celistvých dat nechtěl dělat nějaké definitivní soudy, osobně se však tohoto dojmu zbavit nemůže.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy