Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Lidé píší Pavlovi na účet básničky, Babiš dostává bídu. Mír domlouvají generálové, ne pekaři a chovatelé kuřat, vzkazují voliči

Andrej Babiš dostává na transparentním účtu jenom hejt, Petr Pavel slova podpory
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie

Transparentní účet kandidátů na prezidenta už dávno není jen místem, kde by se shromažďovala finanční podpora pro dané kandidáty. I přispěním malé částky totiž mají lidé možnost napsat kandidátovi vzkaz. My jsme se na účty podívali a zjistili zajímavý fenomén. Zatímco u Petra Pavla se objevují z drtivé většiny slova podpory a lidé posílají tisíce, účet Andreje Babiše se jen hemží haléřovými položkami doprovázenými ne zrovna pozitivními vzkazy.

Zatímco jednotliví kandidáti na prezidenta teď intenzivně jednají hlavně o podpoře svych soupeřů, kteří neprošli do druhého kola, na jejich transparentních účtech se odehrávají úplně jiné příběhy. Už pouhý pohled na transparentní účty Petra Pavla a Andreje Babiše ale dává nápovědu, že situaci na obou účtech ovládá víceméně jeden tábor, a to prvně jmenovaného.

Když totiž prozkoumáte transparentní účet Babiše u Komerční banky, na prvních několika stránkách nenaleznete částku, která by přesáhla několik desetikorun. Nejobvyklejší jsou jednohaléřové příspěvky. U těch nejde ani tak o pomoc na kampaň, jako o to, aby "dárce" poslal Babišovi vzkaz. A ty rozhodně nejsou nejpozitivnější.

"Mír domlouvají generálové, ne pekaři a chovatelé kuřat. Sbohem, Bureši," píše Babišovi ve zprávě pro příjemce jedna z odpůrkyň. "Na cestu z politiky zpátky do Agrofertu," píše další. Ať jsme sebevíc hledali, na několika prvních stránkách jsme nenašli jediný pozitivní vzkaz. Zdá se, že Babišovi voliči jsou většinou toho názoru, že předseda ANO má na volební kampaň dostatek vlastních peněz.

Na transparentním účtu generála Pavla vládne absolutně opačná nálada. "V 1. kole jsem volil jiného kandidáta, ale teď ve 2. kole jde o všechno. Lhář/demagog/manipulátor Babiš se nesmí stát prezidentem," píše jeden z fanoušků, který Pavlovi poslal sto korun. Výjimečné nejsou ani desetitisícové částky. "Držte se, ať se naším prezidentem nestane ta politická kreatura," píše podporovatel, který přispěl částkou deset tisíc korun. Dokonce se u vzkazů objevují i básničky.

Na Pavlově účtu se ale dají najít někteří Babišovi příznivci. Jsou jich ale jednotky. "Nechci válku s Ruskem, volím Babiše," píše jeden z nich.

Jak je vidět, kampaň se vyostřuje a probíhá jak ve veřejném prostoru a na sociálních sítích, tak na bankovních účtech. Na příštího prezidenta se ale i sází. Sázkové kanceláře spustily po skončení prvního kola příjem sázek na kolo druhé a sází se hlavně na Pavla. Ve Fortuně na něj přijali vklady za více než šest milionů korun, na Babiše to nebylo ani půl milionu. Jeden sázkař v kursu 1,13:1 vsadil na Pavla 960.000 korun, zatímco u Chance jeden z tipujících v Chrudimi vsadil 270.000 korun v kurzu 3,6:1 na to, že se stane příštím prezidentem Babiš, píše ČTK.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy