Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Patnáctiletý cizinec v Praze napadl ženu, poté se ji pokusil zneužít. Soud mladíkovi napařil čtyři roky za mřížemi

+ Dalších 6 fotografií

Soud poslal ve čtvrtek na čtyři roky do vězení nezletilého cizince, který loni v létě zaútočil na ženu v pražské Hostivaři. Tehdy patnáctiletý mladík napadl oběť pěstmi do obličeje. Zneužití ženy nestihl dokončit, protože náhodný svědek zalarmoval policii. „Běžně nekouřil, nepil, nic takového, ale teď si dal nějaký chlast. Sám to nechápe, co se stalo, nikdy nechlastal, ale teď si dal,“ prozradil tehdy pro web Aktu.cz kamarád obviněného, podle nějž byl násilník „slušný kluk“. 

Nezletilého cizince, který loni v létě podle obžaloby brutálně zbil a pokusil se znásilnit ženu na autobusové zastávce v pražské Hostivaři, potrestal ve čtvrtek soud čtyřmi lety vězení. Verdikt není pravomocný. Mladík, jemuž bylo v době činu 15 let a který má zkušenosti s boxem, napadl svou oběť ranami pěstí do obličeje. Sexuální čin nestihl podle soudu dokonat, protože jiný svědek, který útok viděl, zburcoval policii.

Jméno obžalovaného mladistvého ani žádné informace, které by mohly vést k odhalení jeho totožnosti, nelze podle zákona zveřejnit. „Běžně nekouřil, nepil, nic takového, ale teď si dal nějaký chlast. Sám to nechápe, co se stalo, nikdy nechlastal, ale teď si dal,“ prozradil tehdy webu Aktu.cz kamarád, podle nějž byl násilník „slušný kluk“.

Mladík ženu brutálně zbil

Dospělému pachateli by mohl pražský městský soud uložit za pokus o znásilnění s možným smrtelným následkem až 18 let vězení. Mladíkovi ale vzhledem k jeho věku hrozilo nanejvýš pětileté odnětí svobody. Tento maximální možný trest pro něj také žádala státní zástupkyně, k uložení trestu na horní hranici sazby ale podle soudu nebyly splněny zákonné podmínky. Mladík se odvolal proti výroku o vině, trestu i náhradě škody. Rozsudek mu stanovil povinnost uhradit napadené ženě celkem 457.000 Kč s úroky.

Mladík na osmatřicetiletou ženu zaútočil v noci 12. srpna 2023 v Doupovské ulici v Praze 10, kde čekala před 02:00 na příjezd své matky, se kterou si naplánovaly na další den výlet. Ženy se nejprve zeptal, v kolik jede příští autobus, a když mu odpověděla, najednou ji napadl. Opakovanými údery pěstí a rdoušením jí přivodil bezvědomí a bezvládnou ji pak odtáhl do křoví, kde ji podle rozsudku svlékl a položil na záda. Po příjezdu policie utekl a na místě zanechal své doklady i oblečení.

"Pro naplnění svého cíle, který byl nepochybně sexuální, užil naprosto nepochopitelných brutálních prostředků," konstatovala soudkyně Kateřina Hayes. Podle ní mladík od počátku zamýšlel uvést svou oběť do bezvědomí, tedy do stavu bezbrannosti, aby ji mohl znásilnit. Připomněla, že od svých šesti do 12 let chodil organizovaně boxovat, takže věděl, jaký budou mít jeho údery účinek. Soudkyně zároveň pochválila duchapřítomnost svědka, který situaci viděl, i rychlost příjezdu policejní hlídky.

Ženě podle rozsudku hrozila smrt, v poloze na zádech totiž mohla vdechnout zvratky. Mladík jí při osmnáctiminutovém útoku zlámal řadu kostí v obličeji, měla také otřes mozku. Musela podstoupit několik operací, trpí posttraumatickým syndromem a doživotně se zřejmě nezbaví dvojitého vidění.

Při hlavním líčení neprojevil žádnou lítost

Znalci u mladíka neshledali žádnou sexuální poruchu. Chlapec u soudu sexuální motiv zcela odmítl. Tvrdil, že na ženu zaútočil, protože byl frustrovaný z událostí předešlého večera. Ztratil telefon, na večírku pil alkohol a v tramvaji ho napadli neznámí muži. Tvrdil také, že žena se podle něj vyjádřila rasisticky a vulgárně na adresu jeho národa. Soud mu neuvěřil. Mimo jiné dohledal údajné útočníky z tramvaje, kteří se přiznali k tomu, že spícího mladíka cvrnkli do ucha a utekli. "Mladistvý tyto události zcela účelově přeceňuje a zveličuje. A i kdyby to tak bylo, žádná z těchto okolností ho neomlouvá," podotkla Hayes.

Mladík také tvrdil, že ženu odtáhl do křoví údajně proto, aby jí tam poskytl první pomoc. Oblečení se jí podle něj při tomto manévru "samo svléklo". Soudkyně to označila za nemožné, a to i vzhledem k tomu, že žena na sobě měla legíny či sportovní podprsenku.

Soud poukázal na to, že chlapec při hlavním líčení neprojevil vůbec žádnou lítost a proces "sledoval se zvědavým zájmem", a to včetně záběrů policejní kamery, která zabrala zkrvavenou ženu bezprostředně po činu. "Nic z toho v něm nebudilo jakoukoli reakci. Zírá celou dobu naprosto stejně, nemá potřebu klopit oči. Neměl potřebu komentovat důkazy v tom smyslu, že by litoval nebo odsuzoval své jednání. Jediný, koho mladistvý lituje, je on sám," poznamenala Hayes.

Soudkyně zmínila, že mladík ukrajinské národnosti do Česka přijel s celou rodinou několik dní po začátku ruské invaze na Ukrajinu. Právě proto, že tu celá jeho rodina setrvává kvůli válečnému konfliktu, ho nelze vyhostit. "Zneužil pohostinnosti, které se mu dostalo v České republice, kde byl přijat jako uprchlík a kde mu bylo umožněno dokončit základní vzdělání. Obrátil svou fyzickou sílu vůči bezbranné ženě a zaútočil na hodnoty, pro které v Česku je a pro které ho tu chráníme – na lidský život," uzavřela.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy