Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Pařmen Jurečka se drží zuby nehty: Svou rezignaci nenavrhne ani na koberečku u lidovců

+ Další 4 fotografie

Marian Jurečka se drží své funkce, jak to jen jde. Po skandálním večírku, který jeho ministerstvo neukončilo ani s vědomím smrtící střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, jej k tomu vyzývají nejen zástupci opozice, ale i běžní voliči. Redakce eXtra zveřejnila před časem video, na kterém je znatelné, že mejdan pokračoval do pozdních hodin. I když to vypadalo, že Jurečka dá svou funkci ministra a předsedy lidovců k dispozici alespoň celostátnímu výboru lidovců, který zasedá v úterý, podle vyjádření z ministrovy tiskovky se to nestane. 

"Mezinárodní celostátní výbor je svolán na zítřek, budeme se tam bavit o všech těch věcech," řekl Jurečka na tiskové konferenci novinářům. "Předpokládám, že na základě mé informace ten celostátní výbor vyhodnotí, že buď mě dále podpoří, abych dělal práci ministra práce a sociálních věcí, nebo tam případně může zaznít nějaký jiný návrh," odpovídal vyhýbavě Jurečka na tiskovce. Na přímý dotaz novinářů, zda výboru navrhne svoji rezignaci, však tuto možnost vyvrátil. "Já nebudu aktivně dávat návrh usnesení, které by znamenalo hlasování o mém odvolání," odpověděl Jurečka s tím, že jej při včerejším zasedání podporovalo i lidovecké předsednictvo.

Ministerstvo několikrát mlžilo

Jurečka čelí tlaku na své odstoupení už od doby, kdy média na večírek upozornila. Tlak se ale vystupňoval v posledních dnech, kdy Jurečka podle několika zdrojů ve více případech o vánoční party lhal. Nesrovnalosti byly jak v časových údajích, které ministr o útoku uváděl, tak v otázce jeho odchodu z večírku. Oproti oficiálním informacím z ministerstva se totiž redakci eXtra.cz ozvali svědci, kteří ministra v jeho resortu viděli "pařit" ještě o půlnoci. Ministr to o víkendu přiznal a nabídl premiérovi Petru Fialovi rezignaci. Následně vyšlo v článku na webu iDnes.cz najevo, že ministr podle svědectví jednoho ze zaměstnanců o střelbě věděl podstatně dříve, než tvrdil.

Opozice volá po rezignaci

"Teď je důležité, aby také vysvětlil všechny ty nejasnosti, které jsou. Mně je vysvětlil, ale musí je objasnit i veřejnosti," řekl Fiala v pořadu Partie Terezie Tománkové na TV Prima. "Kdybych měl pocit, že nemá být vicepremiérem ve vládě, tak bych už ty potřebné kroky udělal," dodal premiér. Politici z opozičních hnutí mají ale jasno: Jurečka by měl odstoupit. "Ministr Jurečka musí rezignovat. Jeho lží a výmluv ohledně večírku v den střelby už bylo dost," napsal na sociální síť X bývalý policista a šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta.

"Premiér Petr Fiala sedmilháře Mariana Jurečku neodvolá. Je to totiž slabý premiér. Pan ministr Jurečka zase nad rezignací přemítá, ale prý se poradí s výkonným výborem vlastní strany. Tak to je zase takové lidovecké vyjádření. Vládní morální majáky pana ministra litují. Je mu to prý fakt líto a omluva byla upřímná. No, skoro jsem zamáčkla slzu, když jsem tu omluvu slyšela," napsala si na stejnou síť poslankyně za ANO Ivana Mádlová. Už dříve se o Jurečkově rezignaci zmiňovali další opoziční politici.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy