Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Pane Rakušane, odstupte: Babišovi neušel skandál kolem hnutí STAN. Je to strana organizovaného zločinu, říká

Skandál kolem Petra Hlubučka: Andrej Babiš poslal vzkaz Vítu Rakušanovi
Zdroj: se souhlasem V. Rakušana, Facebook Andrej Babiš, koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
politika

Hnutí STAN je nyní více než kdy dřív na očích celé veřejnosti. Nejprve předseda strany Vít Rakušan řešil aféru kolem financování kampaně, poté cestu Jana Farského do USA a nyní i obvinění z korupce. V kanceláři náměstka pražského primátora Petra Hlubučka ve středu zasahovali detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). V merku policie by měl být i ministr školství Petr Gazdík (STAN). Bývalý premiér Andrej Babiš se rozhodl celou situaci kolem Rakušanova hnutí okomentovat na sociálních sítích. Pro ministra vnitra má jasný vzkaz.

"Pane Rakušane, odstupte. Nezvládáte uprchlickou krizi ani s opakovaně prodlužovaným nouzovým stavem. Totální chaos. Nemáte žádný plán. Vaše setrvání je navíc ohromné bezpečnostní riziko. Za půlrok ve vládě jste pokoutně donutil bývalého policejního prezidenta k rezignaci, reorganizoval policii a účelově vyměnil vedení tajných služeb. Asi jste věděl, co se na STAN řítí," uvádí na začátku vzkazu expremiér Andrej Babiš.

Babiš, který v těchto chvílích brázdí Česko v obytňáku, však zašel ještě dál, podle něj je STAN stranou organizovaného zločinu. "Europoslanec za STAN Stanislav Polčák se kamarádí s Krejčířovými lidmi a pokusil se obrat o odškodnění obce z okolí Vrbětic, plzeňský Josef Bernard byl u cinklých obchodů, které vyšetřovala policie, Jan Farský bezostyšně lhal voličům a raději zdrhnul do USA, stíhaný hejtman Martin Půta šmelil se zakázkami a nechával sledovat politickou konkurenci jako nějaký mafián, Petr Gazdík tlačil na novináře a jako člen vlády zasahoval do vyšetřování Bečvy. A teď tu máme šokující kauzu pana Hlubučka. Úplatky, kokain a organizovaný zločin. Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu se prý zajímají i o ministra školství a místopředsedu vašeho hnutí Gazdíka. Není možné, abyste vedl resort, pod nějž spadá policie, která vyšetřuje klíčové členy STAN," dodává skrze svůj Facebook lídr hnutí ANO.

Rozporuplné reakce

Ačkoliv je Babišovo vyjádření na internetu pouze chvíli, již teď se pod příspěvkem vyrojily stovky komentářů. "Všichni členové STAN, včetně předsedy Rakušana, by měli neprodleně rezignovat na vládní funkce. Pětislepenec se patřičně vybarvuje. Chování vlády vůči občanům ČR je na demisi celého kabinetu," píše jeden z jeho sledujících. "DEMISI !!! celého pětislepence nic pro nás občany ČR ještě neudělali jen nás tlačí do bídy a chaosu. ŠMEJDI !!! Už by mohl zasáhnout i p.prezident a vyjádřit se k těm ŠMEJDŮM !!!," vzkazuje další.

Našli se však i tací, kteří expremiérovi jeho slova vmetla zpátky. "Pane Babiši, nejdřív si zameťte před vlastním prahem. Jste ten poslední, kdo může druhým kázat o morálce a o cti."

Hlubuček rezignoval

Petr Hlubuček, který je mezi obviněnými v souvislosti s hospodařením pražského dopravního podniku (DPP), dnes rezignoval na funkci náměstka pražského primátora, člena rady hlavního města a člena dozorčí rady Pražských služeb. ČTK to sdělila mluvčí pražského hnutí STAN Šárka Kuželová. Už ve středu Hlubuček po výzvě vedení strany rezignoval na všechny stranické funkce včetně pozice na kandidátce STAN pro podzimní volby do zastupitelstva, kde figuroval na třetím místě. Hnutí STAN mu pozastavilo členství. Hlubuček se vzdal také členství v dozorčí radě DPP.

"Bohužel v současné době není možné publikovat detaily z usnesení o zahájení trestního stíhání. Takový postup by mohl mařit probíhající trestní řízení. Jsem však klientem zmocněn uvést, že popis jednání klienta obsažený v usneseni o zahájení trestního stíhání se skutečně diametrálně liší od toho, jak je klient a jeho role v kauze DP, na základě informací uniklých od médií, veřejně prezentována. Lze tedy jen apelovat, aby i v případě Ing. Hlubučka jako osoby veřejného zájmu byl respektován princip presumpce neviny," uvedl Hlubučkův obhájce Lukáš Trojan.

Hlubuček v tiskové zprávě uvedl, že se rozhodl rezignovat poté, co se jeho setrvání ve funkci stalo zástupným tématem některých členů zastupitelstva hlavního města pro nedůvodnou politickou kritiku hnutí Starostové a nezávislí.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy