Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci eXtra na Ukrajině Oktagon 54 Survivor 2024

Ostrá Rakušanova debata v mostecké Severce: Vy víte, že už jste stejně v háji, vmetli mu do tváře

Vít Rakušan svolal tiskovou konferenci.
Zdroj: Rusinova Maria / CNC / Profimedia
debata

Vít Rakušan opět debatoval s lidmi. Tentokrát vyrazil ministr vnitra do restaurace Severka v Mostě. Hned v prvních minutách musel čelit výzvě, aby podal demisi. Největší rozruch se opět strhl ve chvíli, kdy přišla řeč na válku na Ukrajině a na téma uprchlíci. Na místě nechybí ani redakce eXtra.cz. 

Debata Bez cenzury, tak se nazývá setkání Víta Rakušana s občany. Ministr dorazil v pondělí odpoledne do Mostu, kde v restauraci Severka debatuje s veřejností na různá témata. Hned v prvních minutách si vyslechl ostrou kritiku a slova, že by měl podat demisi. Žhavým tématem se opět stala Ukrajina, jak zaznamenala redakce eXtra.cz, která je na místě.


"Podejte zítra demisi a rezignujte. A pak to vyšetřete!" začal zostra jeden z přítomných, kterému hned začal tleskat celý sál. Zkritizoval zejména postup politiků v kauze Dozimetr. Rakušan s klidem odpověděl, že kauza se vyšetřuje a i lidé za STAN jsou stíháni. Popírá, že by on sám měl k dispozici jakékoli tajné informace. Dodává, že v této kauze půjde pouze jeden bývalý člen STAN k soudu. "Vy víte, že už jste stejně v háji a že vás tady už nikdo volit nebude," následovala od lidí další kritika.

Velkým tématem se stala Ukrajina

Další dotazy směřovaly na téma Ukrajiny. "Rusko napadlo Ukrajinu a my pomáháme i ve vlastním zájmu státu, který byl napaden, a já si myslím, že kdybychom cokoli dělali v téhle chvíli jiného, tak je to špatné. Máme zájem, aby Rusko na Ukrajině prohrálo. Myslím si, že slepý je ten, kdo nevidí, že Rusko je agresor," říká ministr, který debatu streamoval na svém Instagramu.


Následně se věnoval uprchlíkům. "65 % uprchlíků jsou ženy a děti. Procento mužů se ale zvedá," vysvětluje. Mluví mimo jiné i o zákoně, který má nabýt platnosti v příštím roce a má umožnit pružnější návrat uprchlíků zpět do jejich vlasti. Ministr vnitra zmínil i konkrétní čísla o tom, kolik Ukrajinců u nás v současné době pracuje a kolik miliard to České republice vynáší na odvodech. Tím nadzvedl mnohé ze židlí. "Kecáš!" křičeli na něj. "To jsou fakta," reaguje na kritiky.

Kritiku schytal i za nedostatečnou podporu učitelů. "To je naprostá ostuda vlády, já chápu, že populisti slíbí všechno všem, ale když demokrat něco slíbí, tak to má dodržet, a pokud nedrží svou prioritu, je stejný jako ten populista," kritizoval jeden návštěvník. "Není to tak, že by peníze od loňského roku celkově do školství klesaly, panu ministru Bekovi se teď povedlo do školství dostat 4 miliardy korun. Ta situace je určitě ale náročná," přitakává Rakušan. Šéf STAN zmiňoval i platy policistů, které se nedávno zvedaly o 10 %, Rakušan bude usilovat o to, aby i v budoucnu se jejich platy ještě zvyšovaly. "To seberete zase důchodcům, co?!" reagoval jeden z přítomných.

Do restaurace Severka, která se proslavila zejména díky seriálu Most!, se přijela podívat i neúspěšná kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová, která dorazila i s ochrankou, jak si povšiml reportér eXtra.cz. Osazenstvo je různorodé, mezi lidmi je například muž, který má odznáček s nápisem "Trump 2024". Sám Rakušan také zaznamenal už známé tváře, do Mostu dorazil i návštěvník, který byl i jeho na předchozí debatě v Sokolově.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy