Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023

Opravená letenská atrakce: Podívejte se na 130 let starý kolotoč, který se znovu roztočil

Zrestaurovaní koně.
Zdroj: Extra.cz/Martin Procházka
+ Dalších 11 fotografií
rekonstrukce

Po opravě se roztočil 130 let starý kolotoč na pražské Letné. Děti i dospělí se budou na koních a autíčkách moci svézt od úterního rána, poté každý týden od pátku do neděle či ve svátek. Novinářům to dnes řekli zástupci Národního technického muzea (NTM), které je majitelem kolotoče, a Prahy 7, která na jeho opravu uspořádala sbírku. Rekonstrukce stála zhruba 23 milionů korun, muzeum kolotoč v roce 2004 koupilo za 1,5 milionu Kč.

"Jedenáctý červenec 1894 byl dnem, kdy byla tato stavba zkolaudovaná přesně na tomto místě," řekl ředitel NTM Karel Ksandr. Poprvé v provozu byl kolotoč o dva roky dříve, stál na Královských Vinohradech, které v té době nebyly součástí hlavního města. Majitel pak rozhodl o přesunu na Letnou, která tehdy byla cílem odpoledních nedělních výletů Pražanů.

Náročná oprava

Kolotoč byl podle ředitele plánován na 20 let, letos je mu 130. Až do roku 2004, včetně doby socialismu, ho vlastnil soukromník, rodina, která ho koupila ve 30. letech. Jeho zachování do dnešní doby podle Ksandra zachránila v 90. letech rekonstrukce střechy, kterou zatékalo. Nynější rekonstrukce trvala o čtyři roky déle, než byly původní plány. O několik měsíců ji zdrželo i to, že se celá konstrukce propadala kvůli uhnilým spodním částem. Celkově oprava vyšla na 22,7 milionu korun, z toho 7,6 milionu opravy 19 koníků z pravé koňské kůže a tří rytířských brnění, která stojí uprostřed.

Kolotoč bude pro veřejnost otevřen od úterního rána, poté každý den do konce týdne od 9:00 do 18:00. V následujících týdnech bude jezdit od pátku do neděle a ve svátky. Podle Ksandra není možné kolotoč provozovat denně, protože jde o nemovitou kulturní památku. Nosnost koní je 100 kilogramů, mohou tak na nich jezdit i dospělí. Koně jsou pro děti od dvou let, do deseti let by je měli hlídat rodiče. Pětiminutové svezení bude stát 80 korun.

Ještě starší kolotoč od italských majitelů se do září točí na pražském Petříně nedaleko rozhledny. Jeho věk se odhaduje na zhruba 200 let. Podle některých pramenů se jeho výroba datuje na konec 17. století. Zahrál si i v několika filmech, jako třeba ve snímcích režiséra Paola Sorentina.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy