Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Oprava Barrandovského mostu je u konce: Redakce eXtra.cz vyzkoušela průjezdnost

Změny značení.
Zdroj: eXtra.cz/Jiří Masojídek
+ Další fotografie
rekonstrukce

V noci na dnešek skončila první etapa rekonstrukce Barrandovského mostu v Praze, která začala v půlce května. Po mostě se opět dá jezdit všemi směry. Na Twitteru o tom informoval náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha sobě). Samotné práce však ještě úplně neskončily, o čemž se přesvědčil i reportér eXtra.cz. Doba, za kterou stavbu přejedete, se tak zatím výrazně nezměnila.

Dělníci budou na Barrandovském mostě dodělávat ještě drobné práce na severní části mostu, skončí s nimi v noci na úterý. Pak budou dělníci ještě pracovat například uvnitř mostu, což však automobilovou dopravu nijak neomezí, uvedla Technická správa komunikací (TSK).

S menším zdržením je stále třeba počítat

Reportér eXtra.cz vyzkoušel průjezdnost po Barrandovském mostě hned v pondělí ráno. Doba strávená jízdou se však zatím příliš nezměnila. Dělníci frézovali vozovku na jednom z výjezdů směrem do Braníka a na místě tak museli řidiči počítat s menším zdržením.

Barrandovský most z roku 1983 je součástí městského okruhu a dosud nebyl nikdy opravován. Denně ho přejede na 140 000 aut, což z něj dělá nejvytíženější komunikaci v Praze. "Barrandovský most je znovu otevřen. Úspěšně jsme dokončili první etapu rekonstrukce století - po 40 letech svého fungování se Barrandovský most konečně dočkal první pořádné opravy," uvedl Scheinherr.

Rekonstrukce mostu začala letos 16. května. Původně měly práce skončit 2. září. Termín dokončení oprav byl však několikrát posunut. Kvůli vynuceným úpravám projektu bylo v létě dokončení oprav posunuto do 29. září. Několik dní před koncem lhůty pak přišel stavebník s žádostí o další prodloužení prací, a sice do 22. října. Nakonec byl mezi správcem stavby, kterým je TSK, a stavebníkem domluven termín dokončení na noc na dnešek. Zda a v jaké výši bude město prostřednictvím své firmy TSK uplatňovat po stavební firmě Porr možnou pokutu za zpoždění oprav, zatím nebylo rozhodnuto.

Na severní polovině mostu dojde v noci na úterý k odstranění zbylého dočasného dopravního značení. "Práce budou dále pokračovat uvnitř mostu, na chodníku a také na jeho spodní části, a to bez dopravního omezení pro řidiče," uvedla dnes mluvčí TSK Barbora Lišková.

Přibyl rychlý pruh

Novinkou je změna v dopravním značení na mostě. Ve směru ze Smíchova do Braníku bude sloužit nově levý jízdní pruh pouze pro vozidla, která most přejedou a budou pokračovat po Jižní spojce, a nepůjde tak z tohoto pruhu odbočit do Modřan. Nejvyšší povolená rychlost v něm bude 80 kilometrů v hodině, což je o 30 více než ve zbylých pruzích. Cílem je zlepšit dopravu na mostě a zamezit kolonám.

Rekonstrukce Barrandovského mostu je rozložena do několika let a vždy potrvá jen část roku. Celkem vyjdou práce za celé období na 594,5 milionu korun.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy