Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Jaromír Soukup Festival Karlovy Vary 2022

Opičí neštovice se dále šíří: Objevily se v oblíbené dovolenkové destinaci Čechů!

Opičí neštovice: Objevily se v oblíbené dovolenkové destinaci Čechů
Zdroj: Profimedia
+ Další 3 fotografie
Nebezpečí

Město Maspalomas na ostrově Gran Canaria se podle zahraničních médií stalo druhým ohniskem epidemie opičích neštovic ve Španělsku. Infekce se potvrdila u několika lidí v Madridu, Římě a na Tenerife, kteří se se mezi 5. a 15. květnem v Maspalomas účastnili festivalu Maspalomas Pride, píše deník El País.

Festival je podle organizátorů zároveň protestem proti diskriminaci na základě sexuální orientace i oslavou sexuální rozmanitosti. Na letošní 21. ročník se sjelo až 80.000 lidí. Zdravotnické služby na Kanárských ostrovech momentálně prošetřují, zda se během deseti dnů oslav nevyskytlo více infekcí.

Ve 14 státech na světě je momentálně zhruba 180 potvrzených nebo domnělých případů infekce opičích neštovic, z toho 50 ve Španělsku. Nemoc se nešíří snadno a většina nakažených má mírné příznaky, jako jsou horečka, vyrážka a tvorba strupů, které vymizí bez cílené léčby.

Jaká je inkubační doba viru?

Virus nicméně může způsobit vážnější onemocnění těhotným ženám, malým dětem a lidem s oslabeným imunitním systémem. Inkubační doba viru je 6 až 13 dní, ale může trvat až tři týdny.

Současný vzorec naznačuje, že se virus snadno šíří sexuálními kontakty, protože se kromě kapének přenáší kontaktem s tkání a tělesnými tekutinami nakaženého. Přenos může nastat rovněž přes kontaminované materiály, například přes ložní prádlo.

Mezi nakaženými je vysoký počet homosexuálů

Podle britské agentury pro zdravotní bezpečnost je mezi nakaženými v Evropě vysoké procento homosexuálních a bisexuálních mužů, napsal deník Daily Mail. Susan Hopkinsová tento jev vysvětlila deníku Guardian tím, že tito muži mají "mezi sebou často blízký kontakt".

Agentura OSN pro boj s AIDS (UNAIDS) nyní ve své zprávě varovala před rasistickou a homofobní předpojatostí ve vztahu k epidemii opičích neštovic. Organizace zdůraznila, že nakazit se může kdokoli.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy