Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

ON-LINE: Boj o Hrad 2023. Je rozhodnuto, novým českým prezidentem je Petr Pavel

Prezidentské volby.
Zdroj: eXtra.cz/Renata Bušková, profimedia, koláž eXtra.cz
+ Další fotografie
ON-LINE

Novým českým prezidentem byl zvolen Petr Pavel. Redakce eXtra.cz po celý den sleduje dění ve volebních štábech obou kandidátů - generála Petra Pavla a expremiéra Andreje Babiše. Buďte s námi u toho prostřednictvím našeho on-linu. 

Česko si po deseti letech opět volilo novou hlavu státu. V druhém kole o křeslo současného prezidenta Miloše Zemana bojovali generál Armády České republiky ve výslužbě Petr Pavel a expremiér a podnikatel slovenského původu Andrej Babiš.

17:40 Redakce eXtra.cz se ke gratulacím Petru Pavlovi k vítězství v boji o Hrad připojuje. Tímto ukončujeme on-line relaci a děkujeme, že jste byli s námi.  

17:30 Petru Pavlovi pogratulovali k vítězství nejen slavné osobnosti či čeští politici, ale také například slovenská prezidentka Zuzana Čaputová či ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová přišla osobně poblahopřát Petru Pavlovi k jeho drtivému vítězství v prezidentských volbách.


16:25 ​ Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) uznal porážku v prezidentských volbách, poblahopřál vítězi. Na tiskové konferenci ve štábu v pražském Chodově mu popřál, aby byl prezidentem všech občanů, vnímal jejich problémy a bojoval za české zájmy.

15:55 ​ Češi si podle nově zvoleného prezidenta Petra Pavla zaslouží zemi, která se nebude vyznačovat blbou náladou, ale bude republikou pohody.

15:13 "Matematika zohledňující průběh výsledků sčítání prvního kola hovoří jasně. Petr Pavel již nemůže prohrát," uvedl na twitteru Miloš Vystrčil.

Prezident Petr Pavel s první dámou Evou Pavlovou.


15:11 "Blahopřeji Petru Pavlovi ke zvolení českým prezidentem. Oceňuji jeho velký podíl na vznikající hezké tradici: třetí porážka Andreje Babiše a jeho ANO v celostátních volbách za sebou: 2021 sněmovní volby, 2022 senátní volby, 2023 prezidentské volby. Pojďme to oslavit!" napsal na twitteru ministr financí Zbyněk Stanjura.

14:42 "Vrátili jsme srdce na Hrad! Gratuluji Petru Pavlovi k vítězství a ještě jednou upřímně děkuji i těm z vás, kteří jste mou podporu v prvním kole přetavili v podporu Petra Pavla v kole druhém. Bez vás by to nešlo," napsala Danuše Nerudová na twitteru.

14:40 ​Vítězem prezidentských voleb se stane Petr Pavel. Ve vysílání CNN Prima NEWS to předpověděl pokročilý predikční model od agentur STEM a STEM/MARK. „Už teď můžeme s jistotou říct, že prezidentem České republiky dnes bude zvolen Petr Pavel. V rámci prezidentských voleb také bude rekordní volební účast,“ říká Martin Buchtík z agentury STEM.

Petr Pavel a jeho žena přijeli do Fora Karlín, kde má volební štáb.


14:00 Volební místnosti se uzavřely, začíná sčítání hlasů. O novém prezidentovi bude brzy rozhodnuto.

13:41 Do Fora Karlín přijel generál Petr Pavel se svou ženou Evou.

13:00 Do konce prezidentských voleb zbývá poslední hodina.

12:20 ​ Volební účast ve druhém kole prezidentských voleb se dvě hodiny před polednem pohybovala nejčastěji kolem 60 procent, a to napříč celou republikou. Podle volebních komisí, které oslovila ČTK, bude celková účast zřejmě vyšší než v kole prvním. Ve stejnou dobu před dvěma týdny dosahovala účast 50 až 55 procent a celkově přišlo o budoucí hlavě státu hlasovat v prvním kole 68,24 procenta voličů, což bylo zatím nejvíc v prezidentských volbách.


12:01 První odhad výsledků druhého kola voleb nabídne umělá inteligence, v prvním kole se trefila prakticky dokonale. Sledovat situaci můžete živě zde.

11:20 ​ Účast ve 2. kole se dopoledne pohybovala kolem 60 procent. Většinou je přitom vyšší než v 1. kole, kdy byla celková účast 68 procent.

10:23 "Jděte prosím volit. Vždyť je to jen na skok..." ​napsal na Twitteru Petr Pavel a připojil snímek, na kterém se věnuje bungee jumpingu.

Generál a bungee jumping


10:14 Očekává se, že jméno nového prezidenta České republiky by mohlo být známo v 15 hodin.

10:08 ​ Andrej Babiš se na Facebooku vytasil s fotografií, kde je s manželkou Monikou, bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ženou Melanií.

Babiš s manželkou a Donaldem Trumpem


9:30 ​ Volební účast v Chanově byla podle tamní předsedkyně volební komise Veroniky Lapkové rekordní. Za asi 45 minut po otevření volební místnosti odvolilo tolik občanů, kolik běžně odvolí za celý den, uvedl portál Novinky.cz.

9: 14 ​ Prvního kola letošních prezidentských voleb se před dvěma týdny zúčastnilo rekordních 68,24 procenta z osmi a čtvrt milionu voličů. Nynější účast by podle dosavadního vývoje hlasování mohla být ještě vyšší. Při prezidentských volbách před pěti lety přišlo závěrečný duel rozhodnout 66,6 procenta voličů.

8:05 Volební místnosti se dnes uzavírají ve 14:00. Otevřeny byly v 8:00.

8:00 Vážení čtenáři, vítejte u online reportáže portálu eXtra.cz z třetí přímé volby prezidenta.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy