Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Ofenzíva Ukrajinců nemá velkou šanci na úspěch, vykrvácí, varuje Andor Šándor

Andor Šándor
Zdroj: profimedia / koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 6 fotografií
NÁZOR

Vše hraje do karet ruským okupantům. To si alespoň myslí bezpečnostní poradce generál Andor Šándor (66), který pro eXtra.cz opakovaně říká, že se Západ s pomalými a nedostatečnými dodávkami zbraní chová, jako by snad chtěl, aby vyhrál agresor, tedy Rusko. „Teď nevidím moc velkou naději na úspěch ukrajinské ofenzívy,“ sdělil nám.

Andor Šándor: Útoky na Kerčský most přinesou brutální reakci

V posledních dnech mělo opět dojít k opakovaným útokům na mosty na Krymu, včetně pověstného Kerčského. Ruská okupační správa samozřejmě tvrdí, že se nic neděje, v době psaní článku ale byl ikonický Putinův most spoustu hodin mimo provoz a objevily se spekulace o tajné opravě narychlo.

„Rusové to dementovali. Ale je to pokračování ukrajinské strategie ochromit zásobování ruských vojsk i obyvatel Krymu z pevninského Ruska v domnění, že jim to může pomoci vytlačit Rusy z okupovaných území. Věří, že nebudou mít dostatek zásob vojenského a jiného logistického materiálu,“ řekl eXtra.cz bezpečnostní poradce generál Andor Šándor.

„Jestli se tato strategie povede stejně jako v Chersonu, kdy Rusům zničili všechny zásobovací trasy, takže je donutili k ústupu, tím si ale úplně nejsem jist,“ domnívá se.

„Pokud jde o okupovanou část kolem Dněpru, pořád tam Rusům zbývá spojení přes pevninskou část Ruska, kterou si vytvořili obsazením čtyř samozvaných republik,“ pokračuje dál poradce.

„Je to ovšem velmi chytrý scénář ze strany Ukrajiny. Jaký skutečný význam to pro zásobování ruských vojsk bude mít, to zatím nevíme. Netušíme, kolik toho mají, kolik si toho navezli předtím, kolik si vytvořili meziskladů na zásobovacích liniích. Víme, že jim je Ukrajinci ničí, ale kolik, to opět netušíme. Otázka je, do jaké míry bude tento plán úspěšný a jaké to vyvolá protiakce, které zatím na sebe nikdy nenechaly dlouho čekat. Povede to k dalším útokům ruské armády na ukrajinskou kritickou infrastrukturu, to je jisté. Obávám se, že ty reakce mohou být brutální,“ varuje Šándor.

Ofenzíva nemá moc nadějí, myslí si expert

V poslední době se po mírné skepsi Západu ohledně údajně příliš pomalé ukrajinské protiofenzívy objevují lehce nadějné zprávy o určitém postupu ukrajinských vojsk na dvou místech.

Když se vám podaří prolomit první pásmo, je to začátek možného úspěchu. Pak je otázka, jestli máte do toho pásma koho nasadit, tedy další sledová vojska, která budou rozvíjet útok. A tím si nejsem jist. Rusové se budou navíc snažit vést protiútok, aby průlom znovu uzavřeli, aby ukrajinská vojska vytlačili,“ upozorňuje.

„Znovu se opakuje to stejné: obávám se, že ofenzíva bez letectva, bez dělostřelectva nebo bez dostatečného počtu ženijních strojů, které uvolní průchod minovými poli, nebude mít velkou šanci na úspěch. Rozumím tomu, že každý drobný úspěch je vítán. Otázka je, zda to skutečně nebude jen Pyrrhovo vítězství, zda tam Ukrajinci nevykrvácejí ve velkých počtech,“ zdůrazňuje někdejší náčelník českého Vojenského zpravodajství.

„Rusové měli dostatek času se připravit, ukrajinská ofenzíva po mém soudu neměla začít, když není dostatečně zajištěná všemi prostředky podpory. Pak neměla naději,“ uvažuje.

Rusů je víc, říká Šándor

V poslední době se ale Ukrajincům daří ve velkém ničit dělostřelectvo protivníka. To ale podle Šándora nebude mít podstatnější efekt. „Rusové jsou sice závislí na nějakých komponentech ze Severní Koreje, možná i ohledně munice, ale na druhou stranu jsou schopni leccos vyprodukovat i sami doma. Ukrajinci jsou bohužel závislí ve velké míře na tom, co dostanou od nás. A my nejsme schopni držet s Rusy krok,“ domnívá se bezpečnostní poradce.

„Na určitých úsecích fronty mohou Rusy dočasně přečíslit, to je fakt, ale co se děje na frontě, a zůstává to bez povšimnutí, je to, že se Rusové snaží útočit na Kupjansk a ve směru na Charkov, aby Ukrajince donutili přesunout některé jednotky z jihu právě do tohoto prostoru, tedy aby rozmělnili některou možná dobře uskupenou jednotku. To je systém vedení boje, který je obvyklý (podobné strategie ale aplikuje i Ukrajina – pozn. red.). A to může sehrávat roli, protože ruských sil bude víc než těch ukrajinských,“ domnívá se Šándor.

Příliš optimismu škodí?

Bývalý diplomat a analytik centra Evropské hodnoty nicméně tvrdí na svém Twitteru něco jiného. „Ukrajinci mají stále minimálně dvacet (a spíše i o něco víc) brigád připravených k útoku. Teď jsme nicméně pořád ještě ve fázi ničení ruské logistiky a dělostřelectva,“ vlévá Martin Svárovský optimismus do žil.

„Pokud to tak je, tak mě překvapuje, proč je do nějakých dílčích průlomů nezasadili. Ukazuje to spíš na to, že ruská obrana je velmi pevná a pružná. Pokud mají Ukrajinci opravdu volné brigády, tak se možná rozhodli, že je nechají stranou, že by je jinak bez nadvlády ve vzduchu spíš obětovali, stejně jako tanky.

Celkově chápu snahu neúspěchy v ofenzívě omluvit, vysvětlit, vyzdvihovat Ukrajince, vše vnímat jako dobře připravený plán, ale tady nejde o to, komu straníme, ale jestli se díváme na konflikt objektivně. A objektivita dostává někdy zabrat,“ dodal k tomu pro eXtra.cz generál Andor Šándor.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy