Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

ODS předsedu nemění. Fiala získal 510 z 510 hlasů

Premiér Petr Fiala na kongresu ODS.
Zdroj: Profimedia
volby

Žádná změna, premiér Petr Fiala (57) bude i v dalších dvou letech pokračovat v roli předsedy občanských demokratů. Ve funkci, kterou zastává od ledna 2014, ho v sobotu potvrdil stranický kongres v Praze 510 z 510 platných hlasů delegátů. Fiala neměl protikandidáta a tak jako při předchozích kongresech přesáhla jeho podpora 90 procent. "Delegátům bylo vydáno celkem 534 volebních lístků," uvedl předseda volební komise Petr Bendl. Z platných lístků měl Fiala podporu stoprocentní. Informovala o tom ČTK.

Petr Fiala sklidil aplaus

"Je to nesmírně silný mandát pro to, abychom mohli uskutečňovat všechny nezbytné kroky, o kterých jsem mluvil," řekl staronový předseda ODS Petr Fiala bezprostředně po volbě. "Budu se snažit o to, aby příští volební kongres ODS za dva roky probíhal tak, že Občanská demokratická strana bude ve stejné kondici a ve stejné náladě, jako je dneska," řekl delegátům a sklidil potlesk.

Fiala v sobotním kandidátském projevu představil svou vizi pro příští dva roky vlády. Zaměří se na zvládnutí uprchlické vlny z Ukrajiny, aktivní zahraniční politiku a změnu energetiky. Vláda chce podle jeho slov v nejbližších týdnech představit komplexní pětiletý projekt na zajištění energetické bezpečnosti České republiky. Napravit má podle něj "léta neřešenou" závislost na fosilních palivech z Ruska a v horizontu pěti let republiku úplně "vyvléci" z ruské energetické smyčky.

"Kabinet musí udržet sociální smír a vyhrát souboj s extremisty a populisty," prohlásil Fiala v kandidátské řeči.

Politolog, někdejší rektor Masarykovy univerzity a exministr školství Fiala je čtvrtým předsedou ODS i čtvrtým premiérem za tuto stranu. Kandidaturu na předsedu ODS ohlásil poprvé v prosinci 2013, ačkoli byl tehdy členem ODS teprve krátce, podle svých slov ale s občanskými demokraty ideově spolupracoval od první poloviny 90. let.

Záchranu strany, jež ve volbách v roce 2013 dosáhla nejhoršího výsledku v historii - byla tehdy pátá, hlasovalo pro ni 7,72 procenta voličů - viděl Fiala v návratu k pravicovému programu. V roce 2017 strana pod jeho vedením skončila ve sněmovních volbách druhá se ziskem 11,32 procenta. Loni koalice Spolu, jejíž byl lídr, získala 27,79 procenta, a těsně tak porazila hnutí ANO, které skončilo druhé s 27,12 procenta.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy