Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

OBRAZEM: Václavák zaplnili nespokojení občané. Řada transparentů nese drsné vzkazy Fialově vládě

Václavské náměstí obrazem.
Zdroj: eXtra.cz/Renata Bušková
+ Dalších 17 fotografií
Demonstrace

V Praze a na dalších místech v Česku se konají demonstrace proti vládě Petra Fialy (ODS). Protestní akci nazvanou Česká republika na 1. místě pořádají Jiří Havel a Ladislav Vrábel, kteří stáli i za demonstrací, jíž se na začátku září v Praze zúčastnilo asi 70.000 lidí, jak uvádí ČTK. Ve 14:00 začala demonstrace i na již zaplněném Václavském náměstí. Na místě je i redakce eXtra.cz.

Vrábel je podle dřívějších informací serveru Aktuálně.cz v insolvenci a dluží tři miliony korun. Po minulé demonstraci si ho podle serveru předvolal soud a žádal vysvětlení, co Vrábel udělal se statisíci, které mu na podporu akce zaslali příznivci.

Hlavní demonstrace začala ve 14:00 opět na pražském Václavském náměstí, další se chystají například v Brně, Plzni, Liberci či Českých Budějovicích. V Moravskoslezském kraji je protest naplánován v Karviné a Havířově. Jiného pořadatele, opoziční SPD, má demonstrace proti vládě v Ostravě. Zúčastní se jí i předseda hnutí Tomio Okamura a další zástupci SPD, jak informuje ČTK.

Ostré vzkazy

Na Václavském náměstí je i redakce eXtra.cz. Podle fotoreportérky je místo zcela zaplněné, a to od koně až k New Yorkeru. Lidé třímají v rukou české vlajky a transparenty. Některé nápisy jsou opravdu drsné, nechybějí ani vulgarismy. "Zlá 5ti demoliční vládo, ničíš firmy, lidi," stojí na jednom z transparentů. "Zmrde Fialo, dnes ti národ nakope prdel," vzkazuje další. 

Kromě Fialy se lidé obouvají i do předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové"Proti zimě, vem si svetr, vždyť ho nosí i náš Petr. Do postele čtyři deky, ten Putin praskne vzteky," vzkazují lidé Pekarové Adamové.

Organizátoři odmítají přijetí eura

Organizátoři pražského protestu, kteří sami sebe označují za politicky nezařazené občany, podle webu požadují mimo jiné to, aby ČR zajistila přímé smlouvy s Ruskem o dodávkách plynu za nízké ceny. Odmítají přijetí eura a chtějí, aby ČR byla vojensky neutrální zemí. Mezi dalšími požadavky je také potravinová nezávislost Česka, dobrovolnost očkování, "osvobození" tuzemského průmyslu od "závislosti" na zahraničních společnostech.

Mezi podporovateli jsou mimo jiné poslanec SPD Jiří Kobza, předsedkyně hnutí Trikolora Zuzana Majerová, kandidát komunistů na prezidenta Josef Skála, ekonom a děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze Miroslav Ševčík či právnička Jana Zwyrtek Hamplová.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy