Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Jaromír Soukup Festival Karlovy Vary 2022

OBRAZEM: V pražské Troji vyrostlo stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny. Pojme na 150 lidí

Stanové městečko v Troji.
Zdroj: extra.cz/Martin Procházka, koláž eXtra.cz
+ Dalších 10 fotografií
uprchlíci v Praze

Pražští hasiči začali v Troji stavět stanové městečko pro ukrajinské uprchlíky. Pojme na 150 lidí. Hasiči předají hotové stanové městečko ve čtvrtek ráno ministerstvu vnitra a magistrátu. ČTK to řekl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Na místě je hasičská technika a ve středu okolo 21:00 již stály první dva stany. Redakce eXtra.cz se ve čtvrtek ráno jela podívat, jak provizorní městečko roste. 

Praha řeší kromě rekonstrukce Barrandovského mostu i problém s romskými uprchlíky, kteří přebývají na hlavním nádraží. V nedůstojných podmínkách tam podle občanských iniciativ žijí stovky lidí, u kterých není jasné, zda mají nárok na dočasnou ochranu v Česku, tedy jestli nemají kromě ukrajinského i maďarské občanství. Z fotek, které pořídila na Hlaváku redakce eXtra.cz, je znát, že některé rodiny musí v sále Fantovy budovy hlavního nádraží spát na studené podlaze a ani hygiena není na nádraží valná.

Stanové městečko v Troji

"Použili jsme takzvané vojenské stany. V těch budou provizorní lehátka, lidé tedy nebudou spát na zemi, ale na skládacích postelích. Bude to zhruba deset vojenských stanů. Každý má rozměr asi 6 x 9 metrů. Bude tady ještě další zázemí, to znamená sociální zařízení, sprchy, toalety, vše dimenzované pro 150 osob. A budou tady i stany pro možnost si něco uvařit a pro výdej jídla," řekl ČTK Kavka.

S výstavbou na místě pomáhají dobrovolní hasiči, jak pražští, tak i středočeští. Pracovat začali hasiči ve středu okolo 20:00. Na místo přijely hasičské nákladní vozy s materiálem a zhruba po hodině měli hasiči postavené dva stany a další byly hotové zčásti. "Do čtvrtečního rána to postavíme. Pak přijedou energetici a připojí městečko na sítě, tedy odpady, vodu, a během ranních či dopoledních hodin předáme prostor magistrátu a ministerstvu vnitra, kteří budou místo provozovat," řekl Kavka.

Stanové městečko bude spravovat ministerstvo či magistrát. Hasiči by podle mluvčího mohli zajišťovat dopravu uprchlíků. "Stejně jako jsme vozili uprchlíky z hlavního nádraží do asistenčního centra KACPU," řekl Kavka. Režim fungování městečka nastaví ministerstvo, případně magistrát. Na provozu se bude podle mluvčího podílet také organizace Romodrom, která se specializuje na práci s Romy. "Je předpoklad, že tady bude asi nejvíce romských uprchlíků," řekl Kavka.

Podle Hřiba hrozí kolaps

"Z pohledu Prahy to mělo být až nejkrajnější řešení této situace, ale bohužel kapacity Prahy již došly. Na omezené kapacity Prahy upozorňuji vládu několik měsíců a včera jsem se obrátil dopisem přímo na premiéra (Petra) Fialu. Azylová a migrační politika je záležitostí státu, nikoli krajů," řekl ČTK primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Hřib již v úterý uvedl, že Praze hrozí kvůli přetíženosti kolaps a uzavření centra pro uprchlíky ve Vysočanech.


Související články

Další články

Nejnovější kauzy