OBRAZEM V Praze roste další stanové městečko: Uprchlíci v Malešicích budou žít za ostnatým drátem
Stanové městečko pro ukrajinské uprchlíky z hlavního nádraží, které v pondělí ráno začali stavět pražští hasiči v Malešicích na pozemku České pošty (ČP), by mělo být v úterý hotové. Následně začne jeho připojování na inženýrské sítě. ČTK to v pondělí v podvečer řekl mluvčí hasičů Martin Kavka. Kapacita městečka bude 150 míst a součástí bude zázemí včetně jídelního stanu či sprch. Redakce eXtra.cz se byla v městečku podívat.
V Praze funguje již několik týdnů stanové městečko v Troji, kde bylo k úternímu ránu 147 uprchlíků. Praha se potýká s velkým přílivem uprchlíků. Asistenční centrum KACPU ve Vysočanech pro uprchlíky, které slouží pro Prahu a střední Čechy, dosud odbavilo přes 90 000 lidí.
Hasiči na stavbě začali pracovat včera ráno. Kdy bude plně připraveno přijmout uprchlíky, bude záležet na dalším postupu prací. "Odhaduji to na zítřejší den (úterý). Pak se ale musí zprovoznit další věci, které už pod sebou nemáme my jako hasiči," uvedl v pondělí Kavka. Hasiči staví stany, po jejichž dokončení bude třeba napojit areál na elektřinu nebo vodu a naplánovat režim fungování městečka.
Ochranka a ostnatý drát
Když jsme v úterý ráno byli místo obhlédnout, bylo vidět, že práce sice postoupily, ale hotovo ještě zdaleka není. "Bohužel, máme přikázáno, že sem nikdo cizí nesmí," sdělují nám členové ochranky, když se chceme podívat dovnitř, a kvapně zavírají bránu, která budoucí městečko odděluje od okolních pozemků. Na plotě jsou neprůhledné plachty a nad nimi je na plotě ostnatý drát. Při pohledu dovnitř je vidět, že hasiči momentálně montují mobilní toalety a připravují další zázemí pro uprchlíky.
Koncept stanového městečka je stejný jako v Troji, kdy se jedná o postupy, které hasiči trénují. "Měli jsme požadavek na podobu areálu, aby sem ten koncept zapadl, takže se dokončují práce, kdy se musí vysekat křoviny, abychom tady mohli postavit deset stanů," řekl dále Kavka.
Na pozemcích pošty a města
Městečko vzniká na pozemku vedle třídírny ČP mezi ulicemi Českobrodská a Sazečská a vlakovými kolejemi. "Pozemek patří částečně ČP a částečně magistrátu a má rozlohu 5000 metrů čtverečních. Výhoda je, že kromě těch náletových dřevin zde není nic, co by bránilo výstavbě městečka. Kácejí se pouze křoviny, žádné stromy se kácet nebudou," řekl ČTK mluvčí ČP Matyáš Vitík. Na odstraňování zeleně dohlíží úředník z odboru životního prostředí Prahy 10 a rovněž zástupce odchytové stanice.
Stejně jako v Troji také v Malešicích bude desítka stanů pro ubytování, společné prostory jako jídelna, sprchy a sociální zařízení a vznikne dětský koutek. "Plán výstavby, který jsem od velitele viděl, je de facto totožný s Trojou, liší se jen v pár drobnostech," řekl Kavka. Výstavba stanů trvá čtyři až pět hodin. Následně je potřeba areál napojit na inženýrské sítě. "Za 12 hodin by mělo být hotovo. Tady to možná bude trvat trochu déle, protože areál není ještě plně připraven," řekl Kavka.
Praha se potýká s nedostatečnou ubytovací kapacitou a jedná s vládou a ostatními kraji o přemístění uprchlíků do krajů, které nejsou tolik vytíženy. Kvůli nedostatku ubytovacích kapacit a situaci na hlavním nádraží vzniklo v polovině května stanové městečko v Troji, na které se šla podívat i naše redakce.