Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

OBRAZEM: Tady trpěly tři děti bez vody a elektřiny. Navštívili jsme rozpadlou chatu v Hluboké

Tady živořily zanedbané děti z Hluboké nad Vltavou: Nechodily do školy, myly se v blízkém potoce
Zdroj: eXtra.cz
+ Dalších 35 fotografií
obrazem

Začátkem týdne otřásla Českem zpráva, která se často nestává. Strážníci, kteří kontrolovali hlučnou skupinku nepřizpůsobivých před jedním ze supermarketů v Hluboké nad Vltavou na jihu Čech, narazili na tři nezaopatřené děti. Ty žily se svou matkou a dalšími čtyřmi dospělými několik týdnů v chatě v hrozných podmínkách bez tekoucí vody a elektřiny. 

Případ, který zasáhl celou zemi. Obrovské překvapení čekalo v březnu na městské strážníky v Hluboké nad Vltavou, kteří se po stížnostech na místní bezdomovce rozhodli zkontrolovat chatu poblíž města, ve které měli dotyční lidé žít. Když ale přijeli k chatce, kterou si jeden z policistů pamatoval z minulosti, nevěřili svým očím. U chatky našli tři nezaopatřené děti, které tu živořily se svojí matkou několik týdnů.

"Po příchodu k chatce bylo zjištěno, že se v ní nacházejí tři nezletilé děti ve věku 5, 7 a 8 let, které ani nevěděly, kdy byly naposledy ve školce a ve škole, co je to čištění zubů, sdělily, že se chodí mýt do potoka poblíž a na WC chodí za chatku. Děti sdělily, že jedly naposledy v 11 hodin ráno chleba, když jejich matka odešla do města. Na místě se s nimi nacházela další dospělá osoba, která děti hlídala. Ta sdělila, že jsou zde cca 14 dnů, neboť matku vyhodil otec dětí společně s dětmi z bytu," sdělili hlubočtí strážníci na svém facebookovém účtu s tím, že matce už bylo odebráno deset potomků.

Dlouhé hledání

Kromě matky žili v chatce s dětmi další čtyři dospělí lidé. "Podle našich informací žena takovým způsobem žije už několik let a pohybuje se na různých místech republiky," řekl vrchní strážník. Redakce eXtra.cz se vydala na místo s cílem chatku najít. Nebylo to ale vůbec nic jednoduchého. Naše pátrání začalo na hlubockém nádraží, kde se několik zahradních chatek nachází. Ze začátku jsme ale neměli štěstí. I když místní o případu slyšeli a tušili, že je to někde v okolí, lidi odtud neznali.

Nakonec ale jeden muž, který zahradní domek také užívá ke stálému bydlení, navedl naše hledání správným směrem. "Musíte prostě po kolejích, tam se jinak nedostanete," říká nám, když se na skupinku lidí na okraji společnosti ptáme. Vydáváme se tedy po kolejích, cestou v úzkém průseku uhýbáme dvěma vlakům.

Děti vyrůstaly vedle kolejí

Asi po pěti stech metrech jsme na místě, vedle polorozpadlé zahradní chatky je nově postavené potrubí, na zbytku pozemku jsou zarostlé ovocné stromky. Někdo tu ale žije, to je jisté. V ohništi se nedávno vařilo, v kýblu se studenou vodou je uskladněné jídlo, hrnce jsou čerstvě umyté. Není pochyb, že jsme na správném místě.

Voda je uskladněná v kýblech, děti se podle městské policie chodily mýt do místního potoka. Špatně na tom byly i s jídlem. Kolem chatky je poměrně nepořádek, listí kolem stromů se sice někdo snažil uklízet, příliš velký účinek to ale nemělo. Odpadky se zřejmě zakopávají do děr v zemi, některé se volně válejí za chatkou poblíž zbytků dětské koloběžky. Uprostřed lesa na ní zřejmě nebylo kde jezdit.

Žádná škola ani školka

Podle výpovědi ženy, která děti hlídala poté, co je objevili strážníci, tu byly asi 14 dní, podle informací eXtra.cz to ale bylo několik týdnů. Myly se údajně v místním potoce, kam od chatky vede jen příkrá cesta dolů. Do školky ani do školy nechodily.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy