OBRAZEM: Petr Pavel s mongolským prezidentem zahájili výstavu o Čingischánovi. Nabídne přes 260 exponátů
Prezident Petr Pavel spolu se svým mongolským protějškem zahájili v Národním muzeu v Praze výstavu Čingischán. Ta nabídne stovky exponátů přibližující zakladatele Mongolské říše. Na zahájení výstavy byla i redakce eXtra.cz.
V historické budově Národního muzea v Praze začala v úterý výstava Čingischán. Více než 260 exponátů přiblíží nejen osobnost slavného dobyvatele a zakladatele Mongolské říše, ale také jeho předchůdce a následovníky, umění i každodenní život dávných Mongolů. Potrvá do 22. června. Slavnostního zahájení se zúčastnili český prezident Petr Pavel a jeho mongolský protějšek Uchnágín Chürelsüch. Na místě byla i redakce eXtra.cz.
K vidění bude jezdecké vybavení i zbraně
Výstava zahrnuje předměty světového kulturního dědictví, které jsou v zahraničí k vidění jen výjimečně. Pocházejí ze sbírek Národního muzea Čingischán v Ulánbátaru a z Archeologického ústavu Mongolské akademie věd. Ve třech sálech uvidí návštěvníci zlaté šperky, zbraně, oděvy, rituální masky, malby, keramiku či jezdecké vybavení včetně nejvzácnějšího exponátu z doby Velké Mongolské říše, unikátního dřevěného koňského sedla.
„Poprvé v České republice budou k vidění unikátní exponáty ze sbírek Národního muzea Čingischán v Ulánbátaru a dalších mongolských institucí, doplněné o vzácné předměty ze sbírek Národního muzea,“ uvedl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
Expozice provede návštěvníky světem velkého chána v první čtvrtině 13. století i staletími před ním a po něm. Představí poklady z monumentálních podzemních hrobek hunských panovníků, zbraně a jezdeckou výstroj obávaných mongolských jezdců i připomínky jejich tažení, která na staletí změnila velkou část tehdy známého světa. Nechybějí předměty spojené s tajemným duchovním světem a mystikou tehdejších Mongolů, jejich každodenním životem a osobními příběhy.
Obávaný Čingischán
Úvod výstavy přibližuje Velkou Mongolskou říši a jejího zakladatele Čingischána. Ten, ještě pod původním jménem Temüdžin, jako sjednotitel mongolských kmenů přijal v roce 1206 tento titul, označující Velikého chána. Druhá část výstavy vychází z četných archeologických nálezů z Mongolska a vypovídá o státních útvarech před příchodem Čingischána. Závěrečná část výstavy představí život v době Mongolské říše, hlavně prostřednictvím umění a kultury spojených s hlavním městem Karakoram.
Vědecká spolupráce mezi Mongolskem a Českem má hluboké historické kořeny.
„Před šedesáti lety zahájili mongolští archeologové z iniciativy českého archeologa Lumíra Jisla společný výzkum, který znamenal počátek komplexní spolupráce v oblasti archeologie, vykopávek, průzkumů, antropologie a historie. Kromě toho známý český mongolista Pavel Poucha před 70 lety vydal v češtině Tajnou kroniku Mongolů, která zachycuje Čingischánův život,“ připomněl generální ředitel Národního muzea Čingischán Čulún Sampildondov.
Součástí zahájení byl podpis dohody o zápůjčce vzácných paleontologických nálezů na chystanou výstavu Dinosauři, draci z Mongolska mezi Národním muzeem a Mongolskou akademií věd.
K vidění bude i 3,2 milionu let starý člověk
Výstavu Čingischán doprovodí komentované prohlídky, přednášky, workshopy, výtvarné ateliéry a lektorované programy pro školy. Uskuteční se také Den s Čingischánem nebo Festival mongolské kultury v Náprstkově muzeu.
Výstava Čingischán je první z letošních výjimečných výstavních projektů NM. Od 25. srpna muzeum nabídne 3,2 milionu let starou fosilii předka člověka druhu Australopithecus afarensis známou jako Lucy. Zapůjčí ji etiopské národní muzeum. Jeden z nejcennějších a nejstarších paleoantropologických exponátů na světě si zájemci budou moci prohlédnout po dobu 60 dnů.
Na fotografie ze zahájení výstavy se podívejte ve fotogalerii.
Související články

REPORTÁŽ: Debata se seniory o eutanazii i krmení nosorožců a hyen: Prezidentský pár vyrazil na východ Čech

Výzva prezidenta přišla vniveč. Ze schůze ve Sněmovně se stala fraška, vláda se zachovala jako na Slovensku, říká expert

Petr Pavel nasadil přilbu a vydal se do reaktorové haly. Na památku si odnesl speciální dar

Prezidentský pár navštívil Plzeňsko. Eva Pavlová chránila manžela před deštěm
