Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

OBRAZEM: Petr Pavel navštívil masové hroby v Buče. Takhle to ve městě vypadá rok po útocích Rusů

Petr Pavel u pomníku v Buče.
Zdroj: se souhlasem KPR
Předchozí Další
+ Dalších 22 fotografií
návštěva

Český prezident Petr Pavel je na návštěvě Ukrajiny, kam se vydal vlakem se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. První den své cesty navštívil západ země, kde si prohlédl města Borodjanka a Buča. Stejná města navštívili před několika týdny také reportéři eXtra.cz. Podívejte se, jak to v Buče vypadá po více než roce od zvěrstev, která tam napáchali ruští okupanti.

"Z toho počtu útoků na civilní cíle se nedá vyvodit nic jiného, než že je to záměr. Při tomto počtu to prostě není chyba, to je jednoznačně plán. A ten plán je celkem jasný, vyvolat chaos, hrůzu mezi civilním obyvatelstvem a na základě toho vyvolat tlak na vládu k ústupkům," řekl podle ČTK Petr Pavel, když procházel mezi zničenými budovami ukrajinské Buči, místa, kde ruští okupanti před více než rokem zavraždili bezdůvodně stovky civilistů.

Jak vlastně vypadá Buča více než rok po útoku ruské armády? Redaktoři eXtra.cz město navštívili před několika týdny při svém výjezdu na Ukrajinu, kde mapovali místa, na kterých ruská invaze vypukla. Buča a Irpiň jsou na předměstí Kyjeva, na cestě od letiště Hostomel, odkud Rusové chtěli vést rychlý přepad hlavního města. Ten se ale nepovedl, a tak v Buče a Irpini zůstali několik měsíců. Když odešli, svět poprvé spatřil hrůzy, které tam napáchali.

Proměna zdevastovaného města

Když jsme začátkem března směřovali do Buči, předpokládali jsme, že nás v cíli bude čekat ještě horší pohled než v sousední Irpini, kde jsme našli absolutní zkázu. To se ale nakonec nestalo, protože ve městě se už nějakou dobu pilně pracuje na nápravě škod. Zejména pak v ulici Vokzalna (česky Nádražní), odkud pocházejí obrázky, jež šokovaly svět. Právě tam totiž Rusové chodili dům od domu a vraždili či mučili a znásilňovali místní. V ulici tehdy nezůstal kámen na kameni a pohled na ni rozplakal loni v dubnu i prezidenta Volodymyra Zelenského.

Dnes však místo vypadá jinak, jsou tam desítky řemeslníků, kteří usilovně pracují na obnově čtvrti. Vyrostlo mnoho nových domků a ty, které nebylo potřeba strhnout, se dočkaly oprav. I přes to, co zde místní zažili, se rozhodli zůstat. Ostatně v drtivé většině jde o staré lidi. Babičky často dohlížejí na to, jak jim mladší řemeslníci opravují domy. Že zde došlo k masakru, připomínají už jen obrovské díry v plotech, které svědčí o tom, že Rusové ulici projeli v obrněném vozidle a kulometem, zřejmě ráže 50, bezhlavě pálili do domů.

Místem, na kterém člověka tísnivost konfliktu dolehne nejvíce a které také český prezident navštívil, je ale bezesporu pravoslavný kostel svatého Ondřeje. Právě tam Rusové vykopali masový hrob, v němž se snažili zbavit důkazů o svých zvěrstvech. Dodnes tam památku nevinných lidí připomínají pomníky, plyšáci a květiny jako vzpomínky na oběti.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy