Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

OBRAZEM: Pavlovi vyrazili do Vídně. Setkání s rakouským protějškem, vláček a obrácená vlajka

OBRAZEM: Petr Pavel ve Vídni. Cesta vlakem a trapas s vlajkou
Zdroj: eXtra.cz/Renata Bušková, koláž eXtra.cz
+ Dalších 32 fotografií
návštěva sousedů

Prezident Petr Pavel pokračuje ve svých zahraničních cestách. V rámci tradice nejdříve navštěvuje naše nejbližší sousedy, a proto vyrazil vlakem do Vídně. Redaktoři eXtra.cz jej na zahraniční cestě doprovázeli. V Rakousku jednal s politickými špičkami, pochválil dobré vztahy a mluvilo se i o případném nákupu českých vojenských letadel naším jižním sousedem. Podívejte se na velkou fotogalerii z prezidentovy cesty, kterého samozřejmě doprovázela i jeho paní Eva Pavlová.

Poněkud netypický způsob dopravy - běžnou vlakovou linkou - by se mohl zdát jako komplikace, opak byl ale pravdou. Podle svědectví našich redaktorů proběhl odjezd z pražského hlavního nádraží bez větších problémů. Dokonce i České dráhy byly podle slov svého mluvčího připraveny. „Žádné speciální opatření za České dráhy jsme nepřipravovali,“ sdělil ČTK jejich mluvčí Lukáš Kubát s tím, že ani počet rezervací na trase nebyl neobvyklý.

Petr Pavel se setkal s krajany

Po příjezdu do Vídně čekalo prezidenta poměrně příjemné setkání. Nejprve dostal od zástupkyně rakouských drah (ÖBB), Sabine Stock, dar v podobě modýlku vlakové lokomotivy. Následně v doprovodu českého velvyslance Jiřího Šitlera si vyslechl vystoupení žákovského orchestru z českojazyčné školy Školského spolku Komenský, který mu zahrál třeba známou píseň Karla Hašlera Ta naše písnička česká. Setkání se účastnil i bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Na nejvyšší úrovni

Hlavní část programu byla ale nachystána až na čtvrtek. Pavel s manželkou Evou se nejprve prošli po Vídni a následně dorazili na nádvoří paláce Hofburg, kde se setkali s hlavou Rakouska, Alexanderem Van der Bellenem a jeho chotí. Následně se muži odpojili od svých drahých poloviček a odebrali se na jednání mezi čtyřma očima, které trvalo poměrně dlouhou dobu. Na následné tiskovce oba zdůraznili, že vztahy Česka a Rakouska jsou nyní mimořádně dobré, a shodli se, že je chtějí dál rozvíjet. Pavel hovořil konkrétně také o nutnosti zlepšit dopravní spojení mezi oběma zeměmi a ocenil pomoc, kterou vojensky neutrální Vídeň poskytuje bránící se Ukrajině.

Jednalo se i o možném nákupu českých výcvikových letadel rakouskou armádou. „Česká republika nabídla Rakousku možnost modernizace jejich taktického letectva, především v oblasti taktických podpůrných letounů a výcvikových letounů... Je to samozřejmě na rakouské straně, jestli se naše nabídka bude hodit do celkového kontextu zajištění obrany Rakouska, nebo ne,“ řekl český prezident. Konkrétně by mělo jít o letouny L-39NG od výrobce Aero Vodochody. Za osmnáct cvičných strojů by Rakušané měli dát kolem miliardy eur. Pavel se setkal také s tamní ministryní obrany.

Klopýtnutí s vlaječkou

Celá návštěva se odehrála ve velmi přátelském duchu, prezidentský pár i hostitelé se chovali velmi uvolněně a atmosféra byla přátelská. Jediným drobný škobrtnutím hostitelů byla jedna nešťastně otočená česká vlajka, která vítala delegaci při jedné z částí programu. Nešťastné chybky si však všimla jen hrstka novinářů.

Na nejzásadnější okamžiky návštěvy tak, jak je zachytil fotoaparát fotografky eXtra.cz, se můžete podívat ve fotogalerii v úvodu článku.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy