Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

OBRAZEM: Francie se proměnila v hořící peklo. Protestující zapálili radnici v Bordeaux

Zapálili i radnici v Bordeaux.
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 8 fotografií
demonstrace

Zatímco v Česku se debata o zvyšování věku odchodu do důchodu vede v poklidu, ve Francii vyšli lidé do ulic. Protesty proti reformě jsou mnohdy násilné. Kromě ničení aut, rabování a rvaček nyní demonstrující dokonce zapálili i radnici Bordeaux, jak uvádí deník Le Monde. Policisté zadrželi už 457 lidí.

Ten rozdíl nemůže být patrnější. V Česku i ve Francii se nyní řeší důchodová reforma. Jenže zatímco v České republice vládní plán zvýšit věk odchodu do důchodu na 68 let nevyvolal výraznější protesty, ve Francii je situace zcela jiná. Zde přitom tamní vláda plánuje zvýšit důchodový věk „jen na 64 let“.

Zapálili radnici, kam míří král Karel

Při protestech proti francouzské důchodové reformě zadržela policie ve čtvrtek a v noci na dnešek 457 lidí, zranění utrpělo 441 policistů, jak informoval francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin. Počty zadržených a zejména zraněných jsou vyšší než při posledních protestech. V západofrancouzském Bordeaux podle deníku Le Monde hořela část radnice, kde má být v úterý uvítán britský král Karel III.

Podle Darmanina si poslední protesty vyžádaly také výrazně více škod než ty předešlé. Francouzská premiérka Élisabeth Borneová označila násilnosti za nepřijatelné. Demonstrovat a vyjadřovat nesouhlas, na to mají lidé právo. Degradace a násilí, kterého jsme nyní svědky, je však nepřijatelné. Veškerá moje vděčnost patří policii,“ uvedla premiérka na Twitteru.

Dalších demonstrací proti reformě se podle policie v celé Francii zúčastnil více než milion lidí, podle odborářů dokonce 3,5 milionu.

Na řadě míst se protesty vyhrotily a musela zasahovat policie. Darmanin, který se dnes k protestům vyjádřil na kanálu CNews, potvrdil, že jenom z Paříže bylo z meziodborových demonstrací hlášeno „903 požárů pouličního mobiliáře nebo popelnic“. Požáry a chaos po sobě podle Le Figaro zanechaly protesty v ulicích Paříže, Rennes, Bordeaux, Lorientu či Lyonu.

Po policii házejí kostky

V Bordeaux krátce hořela část radnice, v Nantes zase demonstranti vnikli do budovy správního soudu, vyplenili recepci a rozbili okna a dveře. Poškozeno bylo také několik obchodů. V Lorientu na severozápadě 68milionové země se terčem útoků části demonstrantů stala městská policejní stanice, jinde zase na policisty létaly dlažební kostky nebo zápalné lahve.

Podle ministra Darmanina si čtvrteční protesty, za něž kritizoval extrémní levici, vyžádaly výrazně větší škody než předešlé demonstrace.

Vláda na důchodové reformě trvá

Darmanin dnes slíbil, že Francie je připravena přivítat krále Karla III. na státní návštěvě navzdory protestům. „Jsme připraveni ho přivítat za skvělých podmínek,“ řekl Darmanin. Zdroj z Buckinghamského paláce tento týden uvedl, že protesty by mohly ovlivnit logistiku první zahraniční návštěvy panovníka, píše ČTK.

Důchodová reforma je podle vlády nezbytná, jinak hrozí krach důchodového systému. Kromě zvýšení věku odchodu do důchodu se má zvýšit i počet odpracovaných let nutných pro získání plné výše penze.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy