Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

OBRAZEM: Finále Konferenční ligy do Prahy přivezlo chaos. Úklid vyšel na statisíce korun

Praha: Po finále Konferenční ligy se chuligáni poprali v ulicích
Zdroj: profimedia.cz, eXtra/Renata Bušková, koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 24 fotografií
Praha

Pražské fotbalové finále Konferenční ligy mezi West Hamem a Fiorentinou provázely násilné střety v ulicích. Fanoušci anglického klubu neváhali napadnout ani zasahující policisty. Po příznivcích obou klubů, kteří se do české metropole ve velkém sjeli z Británie a Itálie, zůstala v centru spoušť, která mnoho místních pobouřila. Chaos zachytila i fotografka eXtra.cz. 

Divoce slavící fanoušci West Hamu se na Staroměstském náměstí po výhře v pražském finále Konferenční ligy střetli s policejními těžkooděnci. Ti se pokusili zajistit mladého muže, který v davu odpálil světlici. Nesetkali se však s pochopením anglických fanoušků, kteří české policisty obklopili a napadli.

Můžeme si zapálit světlice

Dramatickou situaci pro The Sun popsal fanoušek West Hamu Jake Masterton. „Byl tam kluk držící světlici, nic víc. Nikdo nevyvolával žádné potyčky. Policie se k němu prodrala, čapla ho a odtáhla. Byl to mladíček,“ tvrdí jeden z příznivců anglického klubu.

„Pak nastalo peklo, policajti si uvědomili, že jsou obklíčeni. Shlukli se do kroužku a fanoušci s nimi začali bojovat. Tehdy policie použila pepřový sprej,“ popsal Jake. Zároveň si na postup policie postěžoval. „Je to fušeřina ze strany policie. Všichni si jen užíváme vítězství. Můžeme si zapálit jednu dvě světlice, pokud chceme,“ obvinil muže zákona z příliš tvrdého zacházení.

Apokalypsa v centru

Již v průběhu středečního dne vyvolala fotbalová akce mezi veřejností pobouření. Italští chuligáni napadli v centru města do té doby v restauraci klidně popíjející fanoušky West Hamu. Konflikt musela rychlým zásahem řešit česká policie.

Po fanoušcích West Hamu zůstal již před samotným výkopem nechutný nepořádek na Staroměstském náměstí i dále v centru. Mnoho lidí nedostatek respektu cizinců k hostitelské zemi rozhořčil a na sociálních sítích se ptali, zda máme podobné akce skutečně zapotřebí. „Už hodně let si myslí, že si tady mohou beztrestně dělat bordel, i majitelé hotelů by mohli mluvit. Naše země je fakt pro mnohé cizince odpad společnosti,“ pohoršovala se na Facebooku u příspěvku ČT24 Zdena.

„Tak doufám, že takovéto „prestižní“ utkání (jak bylo řečeno ve sdělovacích prostředcích) bylo v Praze naposled. Policejní zásah jsme zaplatili všichni. Za pronájem stadionu inkasoval vlastník CITIC group,“ píše Miroslava.

Video s bitkou mezi anglickými a italskými chuligány včera glosoval na Twitteru i populární moderátor Čestmír Strakatý. Ironicky poukazoval na stížnosti zahraničních fandů ohledně nízké kapacity slávistické Fortuna Areny. „Fotbaloví fanoušci už nám zkrášlují Prahu. Postavil bych pro ně hned dva stadiony!“ napsal novinář na sociální síti.

Finální úklid

V galerii dokumentujeme nepořádek, který po popíjejících fanoušcích zbyl v pražských ulicích. Stejně jako stav dnes ráno, který dokazuje výkon Pražské služby, jež město do osmi hodin stihla dát do téměř původního stavu. Zdeněk Záluský, zástupce ředitele úklidu a čištění komunikací redakci eXtra.cz prozradil, že museli kapacitu úklidové čety až zpětinásobit. „Pracovalo se celou noc. Přesně na korunu to spočítané ještě nemáme, ale odhadujeme, že ten celkový úklid bude stát zhruba 300 až 350 tisíc korun,“ sdělil eXtra.cz  Záluský.

Finále Konferenční ligy přidělila UEFA pořadatelům do Prahy v rámci strategie, podle níž prestižní utkání mají hostit i malé a středně velké země. Dá se ovšem očekávat, že po masivní kritice kapacity největšího funkčního českého stadionu ze strany hladových italských a anglických fanoušků, jejichž týmy dekády nezaznamenaly významnější úspěch, bude UEFA ohledně volby stadionů pod větším tlakem. Dalšího finále se tak Praha nemusí již v blízké budoucnosti dočkat.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy