Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

OBRAZEM: 30 let od slavnostního prezidentského slibu Václava Havla

Václav Havel se v roce 1993 stal prezidentem.
Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 9 fotografií
výročí

Uběhlo 30 let od doby, kdy byl Václav Havel zvolen prvním českým prezidentem. Mnohými je považován za dosud nejlepšího našeho prezidenta. Podívejte se na dobové fotky a zavzpomínejte na významnou osobnost českých a československých dějin. Na výročí vyjela do ulic Prahy i speciální tramvaj, jak uvedl web e15.cz.

Prezidentský slib složil Václav Havel na den přesně před 30 lety. Zvolila ho Poslanecká sněmovna 26. ledna 1993. Předtím byl necelé tři roky i prezidentem polistopadového Československa, ale tento společný stát se rozpadl v roce 1992. Havel se při cestě do role prvního prezidenta ČR opíral o podporu tehdejší koalice, soupeřkou ve volbě kandidátů na prezidentský mandát mu byla biochemička Marie Stiborová navržená Levým blokem a předseda republikánů Miroslav Sládek. 

Výhra prvního prezidenta samostatné České republiky byla celkem bezproblémová. "Nebyla to problematická volba, prezidenta zvolili poslanci hladce, což se o dalších třech volbách prezidenta v parlamentu říci nedá,“ připomíná historik Oldřich Tůma pro iRozhlas.

Deset let vlády

Prezident Havel dostal tehdy v tajné volbě 109 hlasů a podle očekávání tak navázal na svoje prezidentování ještě z dob Československa. Na oslavu 30. výročí si lidé mohou Havla připomenout v ulicích Prahy, jezdí speciálně vyzdobená tramvaj, kde si mohou přečíst některé z jeho slavných citátů, jak napsal web e15.cz.

Tehdejší premiér Václav Klaus po volbě řekl, že věří, že zvolení Havla přispěje ke stabilizaci politické situace v zemi. V čele samostatné České republiky působil Václav Havel 10 let. Podruhé byl zvolen v lednu 1998, úřad definitivně opustil v únoru 2003. 

Havel svým působením na Hradě navázal na své krátké působení jako hlava Československa, na jehož zániku se také osobně podílel, neměl z něho však nikdy příliš velkou radost. "Velice pravděpodobně vnímal nadcházející rozdělení Československa jako krach své politiky, která byla postavena na ideji Československo zachránit," řekl Oldřich Tůma.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy