Trendy
válka na Ukrajině střelba v Praze Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Nový šéf rozvědky se stýkal s obviněným lobbistou Redlem. Chci si promluvit s Rakušanem, říká Fiala

Kauza Dozimetr: Nový šéf rozvědky Petr Mlejnek se stýkal s obviněným lobbistou Redlem
Zdroj: Se svolením Víta Rakušana
politika

Premiér Petr Fiala (ODS) plánuje promluvit si s ministrem vnitra a šéfem hnutí STAN Vítem Rakušanem o kontaktech nového šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petra Mlejnka se stíhaným lobbistou Michalem Redlem. Jednání se má uskutečnit příští týden. Fiala ČTK prostřednictvím Úřadu vlády na dotaz sdělil, že nyní vychází z toho, že Mlejnek má prověrku na stupeň tajné a prochází prověřováním na stupeň nejvyšší.

"Předpokládám, že české orgány mají dost informací k tomu, aby posoudily bezpečnostní způsobilost pana Mlejnka i při zohlednění dnes medializované záležitosti," uvedl Fiala. Mlejnek měl podle dnešní zprávy serveru Seznam Zprávy pravidelné kontakty s podnikatelem Michalem Redlem, který je stíhaný v korupční kauze Dozimetr, minimálně od roku 2012.

Rakušan: Nepodléhejme honu na čarodějnice

Informace o kontaktech nového šéfa civilní rozvědky s lobbistou Redlem probere i sněmovní komise pro kontrolu ÚZSI. Předsedkyně komise Taťána Malá (ANO) na Twitteru uvedla, že orgán svolala. "Chci slyšet vyjádření ředitele Petra Mlejnka a ministra vnitra Víta Rakušana k tomu, co se píše," uvedla.

Rakušan serveru řekl, že o vazbě s Redlem před jmenováním Mlejnka věděl a nevadila mu, protože vztah obou mužů byl pracovní. Na Twitteru poté doplnil, že si za jmenováním Mlejnka stojí. Nového šéfa ÚZSI považuje za profesionála s úctyhodným kariérním profilem.

"Rozhodně nesdílím názor, že pouhý kontakt s jakkoliv problematickou osobou by měl člověka automaticky diskreditovat. Nepodléhejme honu na čarodějnice," uvedl dnes Rakušan na Twitteru.

S Redlem se potkával jednou až dvakrát ročně

Nový šéf civilní rozvědky serveru řekl, že s Redlem se potkával zhruba jednou nebo dvakrát ročně, když pracoval ve firmě Techniserv, která dodává a instaluje technologické systémy a často se uchází o státní zakázky. "Důvodem bylo, že jsem jako obchodník poptával zakázky pro svou firmu. Žádnou zakázku jsem jeho prostřednictvím nezískal," dodal zpravodajec, kterého Rakušan jmenoval do funkce letos 8. července. Tedy několik týdnů po medializaci kauzy kolem pražského Dopravního podniku, kterou policie nazývá Dozimetr.

Jeden z obviněných v kauze Dozimetr podle serveru Seznam Zprávy vypověděl, že Redl získával citlivé informace právě přes Mlejnka. Nový šéf ÚZSI kvůli tomu před třemi týdny podával vysvětlení na policii. "Není pravda, že bych předával informace. Policii jsem vysvětlil, že potkávat se s lidmi v obchodě byla moje práce," sdělil k tomu Mlejnek.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy