Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Nový posudek týkající se Holešovic: DPP hrozí miliardová náhrada škody kvůli společnému podniku

Ilustrační fotka.
Zdroj: Profimedia
pokuta

Pražskému dopravnímu podniku (DPP) hrozí náhrada škody kvůli nečinnosti vedení města v otázce firmy Nové Holešovice, která vznikla ve spolupráci s developerskými firmami k rozvoji stanice metra Nádraží Holešovice a okolí. Vyplývá to z posudku, který si nechal DPP zpracovat. Primátorův náměstek Zdeněk Hřib (Piráti) začal v posledních měsících tlačit na vystoupení ze společného podniku, což však v koalici neprosadil. Soukromí partneři už DPP zažalovali kvůli neplnění akcionářské smlouvy a případnou škodu vyčíslili na 1,3 miliardy korun.

Společnost Nové Holešovice založil DPP v roce 2021 s firmou Karlín Group, později se do něj zapojila i CPI Property Group, která také v oblasti vlastní pozemky. Dozorčí rada DPP letos v lednu schválila prodej městských pozemků společnému podniku za nejméně 173 milionů korun. Pro prodej hlasoval i předseda dozorčí rady Zdeněk Hřib. Následně však změnil názor a na radě města, která musí prodej pozemků v pozici valné hromady DPP finálně schválit, dvakrát zkusil prosadit vystoupení z podniku.

Neuspěl, radní však stále neschválili ani prodej pozemků a soukromí partneři začali kvůli nedodržení akcionářské smlouvy záležitost řešit právně. Podle stanoviska odborníka na občanské právo Davida Elischera, které si nechal DPP zpracovat a které má ČTK k dispozici, jsou firmy v právu, protože porušením akcionářské smlouvy byly splněny předpoklady pro vznik občanskoprávní odpovědnosti za škodu minimálně za zmařené náklady na přípravu projektu a právní služby.

Koalice chtěla posudek

Zpracování posudku požadovala koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), kterou se Hřibovi nepodařilo přesvědčit k vystoupení DPP ze společného podniku. "Nyní je snad už všem jasné, že 'pirátská cesta exitu' ze společného podniku Nové Holešovice by pro město a jeho obyvatele znamenala finanční škodu v rámci soudního sporu s developerem a fakt, že toto území by jen nadále chátralo. Jsem rád, že jsme se nenechali koaličním partnerem natlačit do rozhodnutí, které by znamenalo velkou ztrátu pro Prahu," uvedl šéf zastupitelského klubu Spolu Tomáš Portlík (ODS).

Podobně to vidí i předseda opoziční Prahy sobě Adam Scheinherr. "Dnes už tři posudky potvrzují, že právně i ekonomicky je vše dohodnuté správně," uvedl na síti X. Hřib v minulosti svou snahu z podniku vystoupit odůvodnil článkem v Lidových novinách, podle kterého existuje podezření na propojení některých účastníků projektu s kauzou Dozimetr, která se týkala ovlivňování zakázek v DPP.

DPP si nechal také firmou Grant Thornton Advisory zpracovat posouzení ekonomické výhodnosti společného podniku. Podle té je zvolený postup pro město výhodný, a i když rizika jako v každé podnikatelské činnosti existují, jsou dostatečně ošetřena v akcionářské smlouvě. Analýza také spočítala, že projekt by měl pro DPP znamenat výnos ve výši 330 až 355 milionů korun. "Na základě výše uvedeného lze konstatovat, že účast DPP ve společném podniku je ekonomicky výhodná, neboť předpokládané výnosy výrazně převyšují hodnotu investovaných aktiv," stojí v dokumentu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy