Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Nový dokument o wagnerovcích: Ukazuje zvěrstva, kterými na sebe poprvé upozornili

Příslušníci Wagnerovců na Blízkém Východě.
Zdroj: se souhlasem TV Prima
+ Dalších 6 fotografií
DOKUMENT

Wagnerova skupina rozsévá strach. Ačkoliv se do povědomí lidí dostala ve velkém až ve válce na Ukrajině, první náznaky, že polovojenské soukromé skupiny budou promlouvat do současných konfliktů, tu byly už před lety. Nový dokument, který bude v Česku vysílat televize Prima, mapuje nechvalně známé wagnerovce od vzniku do současnosti.

Wagnerova skupina je ruská paramilitární organizace, označovaná také jako soukromá armáda Jevgenije Prigožina, která se zúčastnila nebo účastní rozličných ozbrojených konfliktů, jako jsou občanská válka v Sýrii, válka na východní Ukrajině, občanská válka v Libyi nebo při invazi na Ukrajinu. Skupina je pojmenována podle Dmitrije Utkina, zvaného „Wagner“. Přezdívku získal po svém oblíbeném skladateli Richardu Wagnerovi. (Pozn. red. Progožin i Utkin zemřeli během nedávného pádu letadla v Tverské oblasti, jak informovala agentura Ria Novosti)

Mučení civilistů

Dvojdílný dokument ukazuje, jak se skupina nezávislých ruských novinářů postupně seznamovala s tím, že wagnerovci nejsou pouze dobrovolníci, kteří přišli "pomoci" na Ukrajinu po revoluci na Euromajdanu, ale regulérní organizace. Novináři také popisují, jak dokázali proniknout do struktur a odhalit některé z členů wagnerovců. Ukazují dokonce i nahrané telefonáty, kde jim náborový důstojník wagnerovců vypočítává, kolik dostanou žold. A rozhodně nejde o malé peníze,

Film odhaluje také brutální videa, kdy příslušníci wagnerovců umučili při svém angažmá v Sýrii jednoho z místních obyvatel. Tam byl také díky své neopatrnosti odhalen jeden ze členů skupiny, díky kterému se novináři dostali k celé struktuře této ruské soukromé armády. Dokument dokonce obsahuje i zpověď jednoho bývalého příslušníka.


Drsná zpověď bývalého wagnerovce

Ten vypráví, jak jako voják spáchal v devadesátých letech vraždu a byl uvězněn. Když jej z vězení pustili, nemohl sehnat práci a byl zoufalý. Právě tehdy mu nabídli pomocnou ruku wagnerovci a byl vyslán do Sýrie. Odborníci uvádějí, že teprve tam se z jednoúčelové skupiny stala regulérní soukromá armáda. Wagnerovce tam ruská vláda poslala proto, aby "dodržela" svůj slib, že do země nepošle žádné pozemní jednotky. To, co tam žoldáci zažili ale rozhodně neodpovídalo tomu, na co byli připravováni.

Neohrožení ruští reportéři, kterým pomáhají mezinárodní vyšetřovatelé, odkrývají, co je opravdu zač Putinova tajemná milice a jak se tato žoldnéřská skupina podílí na nejzlověstnějších akcích posvěcených až v Kremlu. První ze dvou částí dokumentu Vzestup Wagnerovy skupiny vysílá Prima ZOOM už 24. října ve 21:00.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy