Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Novoroční projev Petra Fialy: Premiér poděkoval lidem za solidaritu. Jednoduchý rok nás však podle něj nečeká

Petr Fiala.
Zdroj: Extra.cz/Renata Bušková
+ Další fotografie
premiér

Premiér Petr Fiala  (ODS) promluvil k národu. Učinil tak několik hodin po vystoupení předsedy Senátu Miloše Vystrčila. Ve svém novoročním projevu, který odvysílala Česká televize, zmínil nejen výročí vzniku České republiky, ale i válku na Ukrajině a ceny energií.

Premiér Petr Fiala hned zkraje svého novoročního projevu připomněl, že Česká republika dnes slaví třicáté narozeniny. Vyzdvihl i velmi dobré vztahy mezi Slovenskem a Českem v době, kdy jen nedaleko od nás zuří válka. "Jsme součástí demokratické Evropy a naši bezpečnost chrání členství v NATO. To, kde teď jsme, není náhoda. Stojí za tím úsílí a odpovědná práce nás všech," řekl.

Dále promluvil o neuvěřitelné solidaritě českých občanů s Ukrajinou a uprchlíky z této válkou zmítané země. "Solidarita ukazuje kvalitu a sílu naší společnosti." Navíc se podle něj Češi zachovali v současné době velmi zodpovědně v oblasti spotřeby energií a plynu. "Chtěl bych vám za to, za váš odpovědný, lidský a morální přístup, z celého srdce poděkovat. Právě takové věci dělají z České republiky dobrou, sebevědomou a respektovanou zemi."

Válka na Ukrajině a energie

K válce na Ukrajině se premiér posléze vrátil. "Navyšujeme výdaje na naši obranu. Děláme to především kvůli naší bezpečnosti." Dodal, že právě budování silné kolektivní obrany je jedinou účinnou cestou k udržení míru.

Dále se pozastavil u dodávek plynu a znovu zopakoval: "Nemůžeme si dovolit být jednostranně závislí na východních dodávkách. Musíme mít více dodavatelů, které budeme moci v případě problému nahradit. Je to práce náročná, není to práce na měsíc." Obyvatele však ujistil, že plynu má Česko pro tuto zimu dostatek.

Na závěr promluvil o problémech více zeširoka a zmínil, jak náročný rok máme všichni za sebou. "Neprožíváme lehké období. Když to vypadalo, že je covid za námi, zasáhly nás dopady války a energetická krize." Občany však ujistil, že každý problém má řešení a současná vláda na nich spolu s odborníky intenzivně pracuje.

"Nebude to jednoduchý rok, ale zvládneme ho. Tak jako jsme zvládli těch předchozích 30 let.Tím jsem si jistý." S těmi to slovy se Fiala dnes večer rozloučil.

Vystrčil ocenil hasiče

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) ve svém novoročním projevu varoval před ruskou agresí. Dále ocenil pokojné rozdělení Československa i současné velmi dobré vztahy se Slovenskem. Poděkoval za solidaritu a pomoc Ukrajině a také všem složkám, které zasahovaly při loňském rozsáhlém požáru v Českém Švýcarsku. Vládu vyzval k rychlejšímu přijímání účinných opatření, jak uvedla ČTK.

Své zhodnocení roku již přednesl i současný prezident Miloš Zeman. Ten vystoupil se svým vánočním poselstvím jako obvykle 26. prosince.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy