Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Novodobé bojůvky v podvodných uniformách armády: Musíme to postihovat, lidé se budou bát, varuje Šándor

Andor Šándor promluvil o samozvané Národní domobraně.
Zdroj: koláž eXtra.cz/profimedia
+ Dalších 7 fotografií
ZNEUŽITÍ

Velký ohlas okolo protestu proruské páté kolony v Praze, která zneužila pondělní demonstraci zemědělců proti byrokracii a podmínkám EU, aby si vyřídila své účty s vládou, vyvolalo podivné komando mužů, kteří se označují jako Národní domobrana a na sobě měli cosi, co nápadně připomínalo oficiální vojenské uniformy včetně znaku ČR. I generál Andor Šándor, bývalý náčelník Vojenského zpravodajství, nyní bezpečnostní poradce, nechápe, jak si někdo může něco takového dovolit. „To se musí postihovat. Zvlášť v době, kdy se hrozí válkou,“ varuje.

Armáda se distancovala

Na pondělní akci zemědělců, od které se distancovala všechna významná zemědělská sdružení u nás, a kromě pár agrárníků, kteří se nechali nalákat, byť se předem vědělo, že akci z větší části organizovali lidé známí z demonstrací Jindřicha Rajchla (upozornil například web manipulátoři.cz), dorazila i řada prorusky orientovaných skupin, které protest zemědělcům ukradly a udělaly z něj naprostou frašku.

Na Malostranském náměstí pak na jakési stráži před pódiem stála samozvaná Národní domobrana, která řadě lidem na sociálních sítích prý připomněla nacistické sudeťácké bojůvky Freikorps.

Armáda ČR se od Národní domobrany také znechuceně distancovala, jak uvedla na síti X.

Andor Šándor: Uniformu neoprávněně nosí kdekdo. Zarazme to

„To, že v naší zemi může kdejaký člověk nosit jakoukoli uniformu, včetně uniformy Armády ČR, aniž by byl jejím příslušníkem, je prostě neuvěřitelné. V americké armádě si už ani generál ve výslužbě nemůže vzít uniformu. Ani já ne, jen pro mimořádné a slavnostní příležitosti, a to ještě musí existovat výslovný rozkaz ministra obrany,“ upozorňuje pro eXtra.cz generál Andor Šándor, který před zhruba dvaceti lety velel vojenským zpravodajcům.

„V tomhle je bordel a je třeba to regulovat. Jedna věc je, jestli ten spolek domobrany je registrovaný, ale nemohou mít přece vojenskou uniformu, byť je polní. To nesmí být legální a stát to musí řešit, protože obyčejní lidé, když je uvidí někde běhat, se budou bát. Stát by to měl řešit prioritně, dát jasně najevo, že tohle už v žádném případě nebude nikdy tolerovat. Zvlášť v této době, kdy se hystericky mluví o tom, že dříve nebo později jsme ve válce,“ domnívá se Šándor.

Černým baretům hrozí pokuta

Aby za zneužívání uniforem byl místo pokut přímo kriminál, po tom nevolá, chce ale jednoznačný zákaz, ten už ovšem existuje. Jen si z něj evidentně hodně lidí moc nedělá.

Policie ovšem členy samozvané domobrany s černými barety už nahlašuje úřadům kvůli podezření ze spáchání přestupků, jak informovaly například Novinky.

„Druhá věc je také to, že různé bojůvky se mohou rozvinout různým způsobem, a pokud budou mít přístup ke zbraním, může dojít k čemukoli. Prvotně ale říkám to, že ten, kdo nemá s armádou nic společného, nemůže nosit uniformu. Hotovo dvacet,“ dodal pro eXtra.cz bezpečnostní poradce Andor Šándor.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy