Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Nová migrační dohoda odstartovala vlnu dezinformací. Naskočil na ně i poslanec ANO

Ilustrační foto.
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
+ Další fotografie
dezinformace

Evropa se konečně dohodla na reformě své migrační politiky. Poté, co některé z členských států včetně Česka odmítly kvóty na migranty, se členské státy Evropské unie shodly na tom, jak se bude přistupovat k uprchlíkům, kteří dorazí na její území. Přesun uprchlíků do jiných států tak nebude povinnost, ostatní země se budou moci na jejich akomodaci podílet i jiným způsobem. Pomoc ale bude povinná. Na českých sociálních sítích se k dohodě teď roztrhl pytel se zaručenými informacemi, které se ale často nezakládají na pravdě.

"Řekněme si to tak, jak to je. Ministr Vít Rakušan souhlasil se zavedením kvót na migranty. Jediné vylepšení je, že za každého uprchlíka, kterého nepřijmeme, zaplatíme zhruba půl milionu korun. Češi umějí být solidární, ale nevidím důvod, proč si nechat solidaritu diktovat," napsal na svůj twitterový účet poslanec za hnutí ANO Jiří Mašek. Kvóty na migranty jsou však právě to, co nová dohoda neobsahuje.

Kvóty neprošly

Na zprávy Jiřího Maška reagovala i vládní poslankyně za STAN Sára Beránková. "No, akorát, že vůbec. Zkuste si ty články, pane poslanče, taky přečíst pořádně," napsala Beránková poslanci. Právě místo závazných kvót, které při pokusu o jejich zavedení před sedmi lety odmítlo Česko, Polsko a Maďarsko, počítá schválený návrh s tím, že relokace budou pouze jednou z možností, jak přetíženým zemím pomoci. Dalšími variantami má být přímý finanční příspěvek a jiná pomoc, například vyslání expertů či materiální podpora. Podle Rakušana se to však netýká Česka, Polska či pobaltských států, které mají dostatek starostí s uprchlíky z Ukrajiny.

"V této chvíli, pokud máme na svém území více než 300.000 Ukrajinců, nebudeme nikomu platit solidární příspěvek," řekl po jednání ministr. Schválený text je podle něj vyvážený kompromis, v němž je pro českou vládu důležité, že definitivně padla myšlenka povinných kvót. Česko ale zároveň ukázalo, že není jen zemí, která "reptá", ale že konstruktivně vyjednává, píše ČTK.

Rychlejší postup

Schválený návrh počítá i s tím, že země, přes něž přistěhovalci do EU míří, budou mít nově odpovědnost za urychlenou azylovou proceduru. Pokud žádost o azyl země zamítne, žadatel má automaticky putovat pryč z Unie. Proti podobné praxi sice protestovalo Německo, které chtělo výjimky pro rodiny s malými dětmi, nakonec ale ustoupilo.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy