Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Nora Fridrichová pod palbou kritiky: Místo chvály za pomoc lidem v dluzích přišla studená sprcha

Moderátorka Nora Fridrichová.
Zdroj: herminapress
+ Další 3 fotografie
Insolvence

Máte dluhy a nevíte si s nimi rady? Nora Fridrichová nabízí na sociálních sítích východisko v podobě insolvence. Má to ale háček. Ačkoliv stejnou službu zdarma nabízí všichni insolvenční správci, advokáti, notáři či neziskové organizace, ona propaguje pouze služby jednoho z nich, se kterým sama spolupracuje. Moderátorka 168 hodin se právě kvůli tomu ihned stala terčem kritiky.

Insolvence jako CESTA Z PRŮSERU. Rodičové, Šatník Praha a insolvenční správce David Vandrovec vám společně nabízíme vyřízení insolvence zdarma. David poradí, sestaví a podá návrh na soud a je to,“ napsala Nora Fridrichová v příspěvku na Facebooku, kam dále připojila další detaily jako podmínky či modelové příklady. Celý příspěvek přitom mnohým lidem, alespoň podle komentářů, připadá jako dobročinný projekt. Ve skutečnosti jde ale spíš o reklamu.

Za sestavení a podání zmiňovaného návrhu si totiž nikdo nemůže ze zákona účtovat peníze. Každý insolvenční správce jej tedy vyhotoví zadarmo, nejen ten, kterého nabízí Fridrichová. A právě to pobouřilo i některé komentující. To dělá každý insolvenční správce! Není fér dělat reklamu jen jednomu. Není to žádný projekt nebo iniciativa, jak tady zaznívá. Dále návrhy zpracovávají neziskové organizace a mohou i advokáti či notáři,“ poukázal v diskuzi uživatel Kamil.

Vysoké odměny pro správce

Činnost insolvenčního správce spočívá v tom, že nakládá s majetkovou podstatou dlužníka či v řešení insolvenčních a jiných sporů. Cílem je uspokojení pohledávek věřitelů. Za tuto práci pak správce získává finanční odměnu, která se podle portálu Zákony pro lidi odvíjí od celkové dlužné částky.

Například odměna správce při konkursu činí 9 % u částky do milionu korun. V maximálním případě tedy inkasuje 90 tisíc. Nad milion se pak ještě přičítají další procenta. Ještě více pak správce pobírá při oddlužení, tedy 15 % u dluhu do 500 tisíc korun. I toto procento roste s dlužnou částkou. Například u dluhu od jednoho do pěti milionů korun správce inkasuje 120 tisíc korun plus 4 % z částky přesahující jeden milion. Proto je práce insolvenčního správce často kritizována jako obchod s chudobou.

Jde-li o charitativní činnost, je Nora Fridrichová velmi aktivní. Prostřednictvím svého projektu Šatník například pomáhá nejen matkám samoživitelkám. Její projekt Cesta z průseru ale zatím budí rozpaky, a to s ohledem na fakt, že se spojila s jedním insolvenčním správcem, který může na případných dlužnících vydělat i statisícové sumy.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy