Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Nestoudné požadavky Medveděva pro mír na Ukrajině: Připojení země k Rusku i oběti, které platí reparace agresorům

Ruský politik Dmitrij Medveděv.
Zdroj: Profimedia
+ Další 2 fotografie
rusko

Bývalý ruský prezident a nynější místopředseda Bezpečnostní rady Ruské federace Dmitrij Medveděv má ve zvyku šokovat. Nyní se na svém telegramovém účtu vytasil se svým vlastním "mírovým plánem pro Ukrajinu". Asi málokoho překvapí, že zmíněný plán je výhodný hlavně pro Rusko. Zahrnuje mimo jiné ukrajinskou kapitulaci, připojení ukrajinského území k Rusku, nebo také "nucenou denacifikaci" pod dohledem OSN.


Dmitrij Medveděv se opět vytasil s dalším kontroverzním plánem. Místopředseda ruské bezpečnostní rady a bývalý ruský rezident tentokrát navrhuje svůj vlastní "mírový plán pro Ukrajinu". Kyjev podle něj trpí "nedostatkem vůle jednat s Moskvou" a jediným způsobem, jak konflikt ukončit, je tak ruská „mírová formule“, jak uvádí ruský web RBC.

Medveděvův plán: Kapitulace Ukrajiny a její sloučení s Ruskem

Medveděvova vlastní verze "mírového plánu" na Ukrajině se skládá ze sedmi bodů, které představil na svém telegramovém účtu.

  • úplná a bezpodmínečná kapitulace Ukrajiny. demilitarizace a zákaz vytváření polovojenských sil na jejím území
  • uznání „nacistického charakteru“ politického režimu na Ukrajině mezinárodním společenstvím a provedení „nucené denacifikace“ všech vládních orgánů pod kontrolou OSN
  • uznání OSN ztráty mezinárodní právní subjektivity Ukrajiny a nemožnosti vstoupit do vojenských aliancí bez souhlasu Ruska
  • rezignace ústavních činitelů, konání voleb do dočasného parlamentu pod záštitou OSN
  • přijetí zákonů o vyplácení odškodnění Rusku za smrt jeho občanů a škody způsobené regionům
  • znovusjednocení celého území Ukrajiny s Ruskem
  • seberozpuštění prozatímního parlamentu, uznání aktu "znovusjednocení" ze strany OSN


Medveděv zároveň považuje mírový plán ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského za surrealistický. Míru lze podle něj dosáhnout buď vzájemnou vůlí stran na základě rozumného kompromisu, nebo kapitulací jedné ze stran konfliktu.

Zelenskyj představil svůj plán na podzim 2022 na summitu G20. Skládá se z deseti bodů a obsahuje požadavek na stažení ruských jednotek k hranicím z roku 1991. Moskva jednání na tomto základě vylučuje a vyzývá Kyjev, aby vzal v úvahu „skutečnost na místě“.

Další mírový summit řešící otázky Ukrajiny by se měl konat do léta ve Švýcarsku. Pro ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova je však Švýcarsko "protiruské", a proto neuznává jeho roli jako prostředníka. Je tak pravděpodobné, že jednání skončí stejným neúspěchem jako ta předešlá.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy