Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Neskutečný trapas slovenské ministryně pro informatiku: Napsala si heslo na notebook, pak se s ním vyfotila

Slovenská ministryně informatiky Veronika Remišová.
Zdroj: Profimedia.cz
Trapas

Pořádného trapasu se dopustila slovenská ministryně informatiky Veronika Remišová (strana Za lidi). Ta na Instagramu sdílela záběr svého laptopu, na němž měla nalepený lístek s viditelným heslem. Názorně tak ukázala, jak se to nemá dělat, přitom s ohledem na funkci, jakou zastává, by to měla dobře vědět. 

Slovenskými médii aktuálně žije kauzička, kterou má na svědomí ministryně informatiky Veronika Remišová. Na sociálních sítích totiž omylelm prozradila heslo Mirri2020, které měla vylepené na notebooku. Dopustila se tak hned dvou přešlapů, za které nyní schytává výsměch i kritiku. Jednak si vylepila přístupový kód na počítač a následně ho nechtěně ukázala světu, druhak je heslo příliš slabé. Jde totiž o zkratku ministerstva a datum vzniku hesla.

"Je to zbytečná hysterie, protože heslo by nikomu na nic nebylo, a to z důvodu, že už je neaktuální a využívalo se k přístupu na videokonferenční zařízení. Podobně jako v mnoha firmách pro konferenční hovory je vyhrazeno zařízení, které je sdíleno pro všechny zaměstnance ministerstva a ze kterého není přístup k systémům ministerstva, ani k žádným jiným systémům," uvedlo v obraně ministerstvo pro TVNOVINY.sk.

Podle úřadu má videohovory na starosti IT obor a po skončení mítinku je vygenerováno nové heslo. "Celé je to o tom, že se neodlepily dva roky staré nálepky," brání se ministerstvo. Avšak přešlap Remišové, na který na Facebooku upozornila satirická stránka Zomri, se vyžehlit nepodařilo. Spíš naopak.

Ministerstvo terčem kritiky i vtipů

Úřad spolu s ministryní jsou tak v posledních dnech terčem vtípků. Už jen z toho důvodu, že takové nakládání s heslem není bezpečné. "Informatika je ve stejně dobrých rukách jako finance," směje se Katarína. Některým komentujícím ale do smíchu příliš nebylo.

"Největší přešlap není ani v tom, že to někdo natočí na video a zveřejní. Největší přešlap je v tom, že člověk je tak blbý, že si nalepí heslo na notebook, ze kterého se tam přihlašuje. To je doslova na úrovni PIN kódu napsaného na kartě. V pozici ministryně informatiky je toto dostatečný kiks k tomu, aby se okamžitě spakovala z takové funkce," napsal Tomáš.


Související články

Další články

Nejnovější kauzy