Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Nepřijatelné a nelegitimní, uvedl k anexi ukrajinských území Fiala. Vyjádřili se i další politici

Petr Fiala.
Zdroj: Extra.cz/Renata Bušková
Předchozí Další
+ Další 3 fotografie
reakce

Anektování čtyř ukrajinských oblastí k Rusku je nepřijatelné a nelegitimní, uvedl dnes na Twitteru premiér Petr Fiala (ODS). Česko nadále území považuje za ukrajinská. Ruská potápějící se loď chce stáhnout ke dnu i nevinné lidi a území suverénního státu, řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Ruský prezident Vladimir Putin dnes v Kremlu podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili zástupci těchto Ruskem okupovaných a ovládaných oblastí. Mezinárodně neuznané Doněcká lidová republika a Luhanská lidová republika a rovněž Chersonská a Záporožská oblasti dohromady představují zhruba 15 procent rozlohy celé Ukrajiny.

"Česká republika neuznává referenda o připojení čtyř ukrajinských oblastí k Rusku. Anektování těchto území ze strany Ruska je nepřijatelné a nelegitimní. ČR i nadále považuje tato území za ukrajinská," uvedl Petr Fiala.

Lipavský: Může mít proslovů, kolik chce, ale sprostou krádež neuznáme

"Putin může mít proslovů, kolik chce, sprostou krádež území Ukrajiny neuznáme," poznamenal ministr zahraničí Jan Lipavský. Ruská potápějící se loď podle něj chce stáhnout ke dnu i nevinné lidi a území suverénního státu. "To nedovolíme. Budeme se zasazovat o zřízení mezinárodního tribunálu a potrestání zločinných představitelů Ruska," dodal šéf české diplomacie.

Ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že Putinův režim znovu flagrantním způsobem pošlapává základní principy mezinárodního práva a ohrožuje tak nejen bezpečnost Evropy, ale samotnou podstatu současného světového uspořádání. "Jako předsednická země v Radě EU se Česko bude zasazovat o silnou a jednotnou reakci na tento nelegální a nelegitimní krok Ruska," uvedl resort.

Rusko zároveň podle úřadu vyhlášením mobilizace a hrozbami použitím zbraní hromadného ničení vyhrocuje již tak napjatou bezpečnostní situaci. "Znovu důrazně vyzýváme Ruskou federaci, aby okamžitě ukončila válku a stáhla svá vojska z území Ukrajiny," napsalo ministerstvo.

Parodie na možnost svobodného vyjádření

Česko podle něj odsuzuje zločiny, kterých se dopouštějí ruské ozbrojené síly na okupovaných ukrajinských územích. "Zmanipulovaná hlasování jsou pouze parodií na možnost svobodného vyjádření skutečné vůle jejich obyvatel, kteří jsou místo toho vystaveni zastrašování, nelidskému zacházení, brutálnímu mučení a vraždění," uvedlo ministerstvo. Česko bude nadále usilovat o vytvoření speciálního soudního tribunálu, který přivede ke spravedlnosti všechny představitele Ruska zodpovědné za akt agrese.

"Zmanipulované hlasování před hlavněmi samopalů není žádné referendum. Anexe je sprostá krádež a nesmíme to tolerovat! Vytrváme v pomoci Ukrajině, dokud v boji za svobodu a celistvost nezvítězíme," uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Česko nezákonné připojení ukrajinských území k Rusku nikdy neuzná, konstatoval ministr pro legislativu Michal Šalomoun (za Piráty). "Anektování okupovaných oblastí i zmanipulovaná referenda jsou porušením územní celistvosti Ukrajiny, její suverenity i mezinárodního práva," poznamenal. Dodal, že Česko nadále bude podporovat Ukrajinu a trvat na potrestání válečných zločinů.

Pekarová: Stojíme pevně za Ukrajinou

Rusko se pokouší prostřednictvím účelových referend legitimizovat okupaci, míní vicepremiér a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Žádný demokratický stát podle něj nemůže takový výsledek uznat. "A tuzemským prokremelským šaškům vzkazuji: Pokud tohle obhajujete, je to stejné, jako kdybyste obhajovali Mnichov," dodal.

K dnešnímu kroku Ruska se vyjádřila i šéfka Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "Ilegální ruská referenda na okupovaných území Ukrajiny Česká republika nikdy neuzná. Žádná volba nemůže být vykonávána pod nátlakem zbraní. Jako země, která má bolestnou historickou zkušenost s anexí, stojíme pevně za Ukrajinou a její plnou územní celistvostí," napsala na Twitteru.

"Útok na nově přičleněná území budeme považovat za akt agrese vůči Rusku," hrozí Kreml. "Putin umí jen hrozit, ničit, vraždit, lhát a pošlapávat mezinárodní právo. Dnešní připojení 4 ukrajinských oblastí k říši zla odmítla většina zemí světa, včetně dosavadních spojenců Kremlu," napsal poslanec Pirátů Jakub Michálek.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy