Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Jaromír Soukup Festival Karlovy Vary 2022

Neoprávněná a brutální invaze: Exprezident Bush si spletl Ukrajinu s Irákem. Vymlouval se na svůj věk

George W. Bush během svého projevu v roce 2006.
Zdroj: Profimedia
projev

Bývalý americký prezident George W. Bush odsoudil ruskou invazi na Ukrajinu. Během svého projevu v Dallasu se však spletl a jmenoval Irák. Spojené státy pod jeho vedením zahájily v roce 2003 vojenské tažení do této blízkovýchodní země kvůli zbraním hromadného ničení, které se tam ale nikdy nenašly. Ve vleklém konfliktu zemřely statisíce lidí a mnoho dalších ztratilo domovy, připomněla dnes agentura Reuters.

"Volby v Rusku jsou zmanipulované. Političtí oponenti jsou zavíráni nebo jiným způsobem eliminováni z účasti na volebním procesu," řekl publiku ve své prezidentské knihovně v Texasu Bush mladší podle časopisu Newsweek. Následně zkritizoval ruskou invazi na Ukrajinu.

Irák, nebo Ukrajina?

"Výsledkem je absence kontroly a rovnováhy v Rusku. A rozhodnutí jednoho muže zahájit zcela neoprávněnou a brutální invazi do Iráku," pokračoval bývalý šéf Bílého domu, aby se vzápětí opravil: "Myslím tedy na Ukrajinu." 

"Do Iráku vlastně taky," dodal tišeji. Chybu poté omluvil svým věkem. "Je mi 75," konstatoval, přičemž na nahrávce je slyšet smích publika.

Bushův výrok se rychle rozšířil na sociálních sítích a jen na Twitteru nasbíral přes tři miliony zhlédnutí poté, co klip z projevu zveřejnil reportér listu Dallas News, poznamenala agentura Reuters.

Přeřek století

Ředitel mediálního oddělení organizace Human Rights Watch Andrew Stroehlein označil Bushovo klopýtnutí za "freudovské přeřeknutí století".

Na sociálních sítích v Iráku Bushova chyba vyvolal posměch, ale s hořkou příchutí. "Bushe-syna pronásleduje rozsah invaze do Iráku a její škody. Prozradilo to jeho podvědomí, když si šlápl na jazyk. Ano, je to brutální a bezdůvodná invaze, která zůstane tvým zlým snem," napsal na twitteru novinář Umar Džanabí.

Uživatel facebooku Hamza Kusaj na Bushovu adresu uvedl: "Udeřila hodina pravdy - invaze do Iráku je zlý sen, s nímž musíš žít a který trápí tvé svědomí." Pouya Alimagham, který se zabývá moderní historií Blízkého východu a působí na Massachusettském technologickém institutu, napsal na twitteru: "Úžas, Bush pro jednou řekl o invazi do Iráku pravdu."

Související články

Další články

Nejnovější kauzy