Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Nemůžeme ztrácet čas čekáním na nezkušené kandidáty, říká Petr Pavel a představil svůj postup v případě zvolení prezidentem

Petr Pavel představil svých pět priorit.
Zdroj: Se souhlasem Petra Pavla
+ Další 4 fotografie
volba prezidenta

Petr Pavel na dnešní tiskové konferenci představil, jak by chtěl přistupovat k roli prezidenta. Příští hlava státu podle něj musí pomoci vyřešit chaos a nejistotu, které trápí společnost. Podle Pavla budou volby klíčové v tom, zda si lidé zvolí prezidenta, který je kompetentní a k problémům přistupuje s chladnou hlavou. 

„Věřím, že mé zkušenosti získané z krizí i konfliktů, z vedení armády i vedení mnoha jednání na vysoké mezinárodní úrovni mi poskytují dostatek možností a kompetencí k pomoci vládě při řešení současného souběhu krizí,“ uvedl Petr Pavel na úterní tiskové konferenci v kavárně Opero, ze které následně médiím rozeslal tiskovou zprávu. Zdůraznil, že aktuální problémy, jako je pokračující válka, s ní související energetická krize a zdražování, bude muset příští hlava státu řešit hned po nástupu do funkce. Klíčové přitom bude hledání společných postupů na mezinárodní úrovni a jednání se zahraničními partnery.

Pavel: Neztrácejme čas nezkušenými kandidáty

„Nemůžeme ztrácet čas čekáním, než se nezkušený kandidát naučí diplomacii a začne získávat kontakty, které potřebujeme už dnes. Nepotřebujeme prezidenta, který se v krizi bude chovat jako slon v porcelánu a svými zbrklými rozhodnutími napáchá víc škody než užitku,“ uvedl Pavel. Prezidentský kandidát také představil pět principů, kterými by se v případě zvolení řídil. Důležité podle něj bude spojovat odborníky, aby se navrhovaná řešení opírala o expertizu a vědomosti, nikoli o politické zájmy. Pavel by také chtěl vysvětlovat veřejnosti problémy s chladnou hlavou, vést nadstranické fórum, kde by důležité otázky diskutoval se zástupci koalice i opozice, získávat pro Česko zahraniční partnery s využitím svých kontaktů v diplomacii a při pravidelných návštěvách regionů zapojovat občany do řešení problémů, které trápí celou společnost.

Představil i poradní tým

Pavel na setkání s novináři také předvedl, jak by mělo vypadat spojování odborníků v praxi - představil svůj poradní tým proti krizi. U jednoho stolu s ním zasedli bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma, hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek, odbornice na sociální práci Lucie Poláková, expert na vnější energetickou bezpečnost Michal Mareš, zakladatel výzkumného střediska STEM Jan Hartl a předseda představenstva investiční společnosti AVANT Vladimír Bezděk. S Pavlem diskutovali o problémech souvisejících s energetickou krizí, vysokou inflací a sociálními těžkostmi. Poradní tým generála Pavla se schází pravidelně v měsíčních intervalech a vydává dokument Krizový kompas, který má lidem pomoci s orientací v aktuální situaci.

Petr Pavel se 17. listopadu zúčastnil i vzpomínkových akcí na Národní třídě, což zaznamenali reportéři eXtra.cz. „Mám velký respekt ke všem, kteří ohledně zločinnosti komunistického režimu měli nejen jasno, ale měli také odvahu se mu postavit. Mrzí mě, že jsem, s ohledem na výchovu a prostředí, takový přehled neměl, že jsem nebyl mezi nimi, a o to víc si jich vážím. Studenti šli tehdy jako první, rozhýbali celou společnost a zaslouží si naše uznání a úctu,“ řekl na místě Pavel.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy