Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Bulovka čelí kvůli omylem provedenému potratu tvrdé kritice: Není možné, aby se ani neomluvili, říká ředitel Svazu pacientů

Čekárna nemocnice.
Zdroj: Profimedia.cz
kritika

Českem otřásl případ z nemocnice na Bulovce. Tamní lékaři se dopustili fatální chyby, zaměnili dvě asijské pacientky a u jedné z nich omylem provedli potrat. Žena tak přišla o nenarozené dítě, které si přála mít. Nekompromisní kritiku nemocnice vyjádřil ředitel Svazu pacientů ČR Luboš Olejár pro web CNN Prima News. 

Celé Česko zůstalo v šoku, když vyplul na povrch hrůzný případ, který se stal v pražské nemocnici na Bulovce. Na gynekologicko-porodním oddělení došlo k záměně dvou asijských pacientek, jedna z nich kvůli fatální chybě přišla o své nenarozené dítě ve čtvrtém měsíci. Jednání nemocnice odsoudil i ředitel Svazu pacientů ČR Luboš Olejár, který své rozhořčení vyjádřil v rozhovoru pro web CNN Prima News.


Co nemůže překousnout, je zejména to, že nemocnice zcela mlčí a vedení dosud nepřišlo s žádnou veřejnou omluvou. „K pochybení může dojít vždy. Není však možné, aby vedení nemocnice od pondělí mlčelo. Na jejich webových stránkách schází jakákoli informace či omluva,“ říká Olejár.

Nemocnice dosud nepřišla s omluvou

Připomněl i to, že pokud šlo o mzdy zaměstnanců, nikdo neměl problém jednat a vzít dokonce pacienty za rukojmí. „Když šlo o mzdy, postavili se na barikády a vzali pacienty za rukojmí. Ale zajistit přítomnost překladatele je problém, a to i přesto, že se jedná o státní nemocnici. Něco takového je v našich poměrech automatické. Pokud to třeba v Motole umějí, proč to nejde i na Bulovce?“ ptá se.


Podle Olejára je na vině hned několik faktorů. Za pochybením by mohla stát jednak neefektivní komunikace, nebo personální nedostatek. "Na prvním místě musí být komunikace. Pokud se pouze předají papíry do ordinace, kde proběhne zákrok, může dojít k takovým tragédiím. Ministr zdravotnictví by měl v tomto případě ustanovit znaleckou komisi a neprodleně zahájit šetření, dokud jsou ještě k dispozici nějaké záznamy," zakončuje.

Jediné, co nemocnice uvedla, je, že dotčený personál byl dočasně postaven mimo službu. "Jako akreditovaná fakultní nemocnice máme jasně stanovená pravidla a postupy, které je náš zdravotnický personál povinen bez výjimky dodržovat. Dotčený personál kliniky je nyní až do úplného vyhodnocení nežádoucí události postaven mimo službu s tím, že v případě zjištění porušení závazných pracovních postupů v rámci právě probíhajícího interního šetření bude u konkrétních jednotlivců vyvozena osobní odpovědnost," sdělila mluvčí nemocnice Eva Stolejda Libigerová pro eXtra.cz.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy