Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Nelogický boj proti vapování: Tisíce lidí přijdou o práci, zlikviduje se tím nejméně škodlivá alternativa kouření

Boj proti vapování: Tisíce lidí přijdou o práci, odborníci jsou ostře proti
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
+ Další fotografie
e-cigarety

Návrh vyhlášky na regulaci elektronických cigaret, který v srpnu začal připravovat resort ministra Vlastimila Válka (TOP 09), vyvolal nesouhlasné reakce jak mezi výrobci a distributory, tak i v řadách odborníků na léčbu závislostí. Resort zdravotnictví potřebu regulace zdůvodnil tím, že elektronické cigarety v poslední době užívá stále větší množství dětí a mladistvých.

"Návrh ministerstva předpokládá pouze jedinou povolenou příchuť náplní do e-cigaret – tabákovou. Dále zakazuje většinu látek, které jsou nyní v náplních běžné – tedy včetně těch tabákových. V důsledku tedy nebude možné užívat žádné náplně, včetně těch s tabákovou příchutí. Omezení vzhledu elektronických cigaret povede navíc k tomu, že ani samotné vapovací přístroje nebudou v ČR běžně dostupné,“ uvádí předseda Komory elektronického vapování (KEVAP) Antonín Berdych. Proti novelizaci se postavili také samotní uživatelé této nejméně škodlivé alternativy ke klasickým cigaretám, kteří začali po tisících podepisovat protestní petici proti tomuto kroku.

Resort zdravotnictví zdůvodnil své kroky tím, že elektronické cigarety užívá stále větší množství dětí a mladistvých. Výrobci pak kontrovali tím, že znění novelizace vyhlášky, které ministerstvo v pondělí 16. září poslalo do připomínkového řízení, zlikviduje na tuzemském trhu fakticky celý segment elektronických cigaret. To by podle výrobců, ale i odborníků na léčbu závislostí na nikotinu vedlo k tomu, že se část uživatelů přesune na černý trh a část přejde na klasické cigarety, které jsou podle studií až 20krát zdraví škodlivější než e-cigarety, či na také škodlivější zahřívaný tabák.


Ztráta tisícovek pracovních míst

Podle asociace KEVAP by přijetí vyhlášky a likvidace celého segmentu znamenala ztráty pro veřejné pokladny ve výši přesahující 8 miliard na daňových odvodech. Opatření by přímo ohrozilo přes tři tisícovky pracovních míst. Největší dopad bude mít samozřejmě na specializované prodejny elektronických cigaret, kterých je po republice více než 660 a zaměstnávají na 1500 lidí. Vyhláška s jistotou celý tento pracovní trh zlikviduje. O práci téměř s jistotou přijde ale také na 260 zaměstnanců distributorů vapovacích přístrojů a náplní. A dopad bude mít logicky také na zaměstnance a majitele tří tisícovek nezávislých kamenných trafik a stánků, které zaměstnávají více než sedm tisíc osob.

Elektronické cigarety se na jejich ziscích podle analýz podílejí v průměru více než pětinou a tento výpadek přivede do existenčních problémů více než 500 provozoven a hrozí na 1400 pracovních míst. V menší míře restrikce logicky dopadne také na 800 malých večerek, ale i 1500 provozoven obchodních řetězců a 2800 prodejen COOP.

Ostře proti jsou i odborníci na léčbu závislostí

Podle Společnosti pro léčbu závislosti na nikotinu je ministerská novela „jako z pera tabákové lobby“. Adiktologové mu vyčítají především to, že jde zcela proti všeobecně prosazované politice „harm reduction“, prosazující u závislostí přechod na méně zdraví škodlivé alternativy. Plán otevřeně kritizoval končící vládní koordinátor meziresortní drogové politiky Jindřich Vobořil.

"Pokud z 11 % nebude 6 % mladistvých kouřit, ale vapovat, tak je to harm reduction (snížení škodlivosti, pozn. red.). Pokud bude 11 % dál kouřit a dalších 5 % vapovat, tak je to selhávající politika. Měli bychom se snažit, aby byly nejméně atraktivní cigarety. Místo toho děláme vše pro to, aby byly nejméně atraktivní ty náhražky. To je celé postavené na hlavu," uvedl nedávno v pořadu eXtra Host Vobořil.

Doporučené video: Jindřich Vobořil v pořadu eXtra Host

Podle profesorky Evy Králíkové z 1. lékařské fakulty UK jsou elektronické cigarety o 95 procent méně rizikové než klasické cigarety, což vychází z porovnání toho, co vdechuje vapér a co kuřák. Podle ní nejde vapování srovnávat ani s užíváním nahřívaného tabáku.

„Ten obsahuje tabák a zahřívá se na mnohem vyšší teplotu, která už se přibližuje teplotě kouření, a riziko se tak kouření cigaret výrazně přibližuje. Zahřívaný tabák v žádném případě nedoporučujeme, a pokud na něj naši pacienti přešli, v zásadě se shodují na tom, že zvýšili spotřebu a zbavují se hůř zahřívaného tabáku než předtím cigaret,“ argumentuje profesorka Králíková.

Politici z „likvidační vyhlášky“ začínají couvat

Petici proti ministerskému návrhu podepsalo během několika málo týdnů na 15 tisíc signatářů. A dalších asi 13 tisíc svůj nesouhlas vyjádřilo prostřednictvím elektronické petice. Ministerstvo pod tlakem novinářů a veřejnosti začalo nutnost novelizace obhajovat tím, že pro její přípravu dostalo zadání od parlamentního a sněmovního výboru pro zdravotnictví. V pátek 13. září však z plánu začali koaliční politici couvat.

„Měli jsme poradu s ministrem Vlastimilem Válkem a všemi koaličními stranami a domluvili jsme se, že zastavíme přípravu té vyhlášky na příštím výboru pro zdravotnictví,“ řekla Blesku šéfka sněmovního zdravotnického výboru Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS). Podle ní výbor ve svém usnesení souhlasil s nevhodností cukrovinkových příchutí či s lákavými obaly. Zároveň poslanci chtěli, aby se více dohlédlo na prodej elektronických cigaret dětem. „O zákazu příchutí celkově tam ale nebyla řeč,“ řekla Němečková Crkvenjaš v deníku Blesk. Parlamentní výbor pro zdravotnictví by se revizí vyhlášky měl zabývat ve středu 25. září.

„Vyhláška je nyní v připomínkovém řízení, nebráníme se změnám, kompromisní podobě. Vše je nyní záležitostí dalších jednání,“ oznámil následně za ministerstvo zdravotnictví oficiálně jeho mluvčí Ondřej Jákob.


Alternativa, která ochrání děti

Výrobci elektronických cigaret se chtějí chovat společensky zodpovědně, a proto se zákonodárcům i resortu zdravotnictví chystají předložit vlastní alternativní návrh „samoregulace“, který by maximalizoval ochranu dětí před kouřením a přitom zajistil pro dospělé uživatele dostupnost elektronických cigaret jako nejméně škodlivé alternativy kouření.

Stát by tak neměl přijít o daňové příjmy z tohoto segmentu, které konsolidovaně představují pro budoucí rozpočet roční příjmy ve výši 6 až 8 miliard korun. Mezi hlavní body tohoto návrhu patří přísné postihy za prodej výrobků nezletilým, omezení barevné a grafické atraktivity zboží, především se zřetelem na nezletilé a mladé uživatele, ale také omezení nabídky příchutí nikotinových vapovacích náplní vyloučením pro děti atraktivních chutí – například gumoví medvídci nebo cukrová vata. Balení s nikotinovými výrobky by měla obsahovat na přední straně jasné grafické znázornění, že jde o produkt do 18ti let neprodejný.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy